Danimarka Nasyonal Sosyalist İşçi Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Danimarka Nasyonal Sosyalist İşçi Partisi
Danmarks Nationalsocialistiske Arbejderparti
KısaltmaDNSAP
KurucuCay Lembcke
Eski liderleriCay Lembcke (1932-1933)
Frits Clausen (1933-1945)
Kuruluş tarihi16 Kasım 1930
Kapanış tarihi8 Mayıs 1945
ArdılıDanimarka Nasyonal Sosyalist Hareketi
Gazete(ler)Fædrelandet
Üyelik5000 üye
İdeolojiNasyonal sosyalizm
Parti bayrağı

Danimarka Nasyonal Sosyalist İşçi Partisi, nasyonal sosyalizm ilkelerine dayanarak oluşturulmuş bir partidir.

Parti, o sene Almanya'da Nazilerin seçim başarısından sonra, 16 Kasım 1930 tarihinde kurulmuştur. DNSAP, Alman Nazileri taklit etmiştir. Örneğin; Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin adını, Almanya'nın gamalı haçını, Hitler selamını, Nazilerin paramiliter savaş gücü olan SA'yı ve Nazilerin parti marşı olan Horst Wessel Şarkısı'nı (çevrilmiş versiyonuyla) taklit etmiştir.

Ancak partinin Almanlar'la tezata düştüğü konular vardı. Danimarkalı milliyetçiler gibi, Danimarkalı Naziler de Almanya'nın birleşmesi sırasında Almanlar tarafından ellerinden alınan Schleswig Dükalığı'nı geri almak istiyordu. Onun dışında daha da güneye inmek gibi planları vardı.

Almanya Danimarka'yı işgal ettikten sonra DNSAP'nin yeri sağlamlaştırdı. Ama bununla yetinmeyen DNSAP, 22 Haziran 1941 tarihinde Almanların Sovyetler Birliği'ne saldırması üzerine kendilerine ait Fædrelandet gazetesinde Waffen-SS'e bağlı Frikorps Danimarka'yı kurduğunu açıkladı. DNSAP bu tarz hareketlerle Almanlardan mali yardım aldı. Ancak 1943 yılında parti sadece %2.1 oy aldı. Bu da Folketing'de (Danimarka Meclisi) 3 milletvekiline denk geliyordu. Bu başırsızlığının ardından Almanlar mali desteği kesti.

II. Dünya Savaşı bittikten sonra, popüler desteğini tamamen kaybetti. Zaten parti Mayıs 1945'te yasaklandı. Ancak, parti kapatıldıktan sonra birkaç kişi gizliden çalışmalarını sürdürdü. Şu anki Danimarka Nasyonal Sosyalist Hareketi bu partinin kökeninden gelir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Leksikon- DNSAP" (Danca).
  • Madeleine Hurd 2011, Bordering the Baltic: Scandinavian Boundary-Drawing Processes, 1900-2000, LIT Verlag Münster, ISBN 3643107781, pp. 83–84