Sieg Heil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tempelhofer Feld'te kalabalık halk Hitler selamını veriyor, 1 Mayıs 1935

Sieg Heil, bir Almanca sözcük grubu olmakla birlikte nasyonal sosyalist literatürde Yaşasın Zafer! anlamına eşdeğerdir. Nazi Almanyası'nda, siyasal toplanmalarda ortak bir çağrıydı. Birisini karşılamak için Hitler selamını vererek Heil Hitler demek Nazi Almanyası'nda gelenekseldi. Savaşa ait propaganda film ve posterlerinde bolca kullanılmıştır.

Mitinglerde Sieg Heil Sieg Heil diye binlerce kişi coşkuyla bağırırdı. Çoğunlukla bir Nazi subayı bir mikrofona Sieg diye bağırır ve kalabalık Heil ile cevaplardı ve bunun birkaç tekrarı olabilirdi. Böyle toplanmalarda çoğunlukla Sieg Heil gamalı haç ile beraber sloganı taşıyan pankartlarla bir gösterisi vardı. NSDAP (Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi), Sieg Heil 1933 yılında bir toplu iğne rozetini bir zafer çelengi, gamalı haç ve sözcüklere yaptı.

Sieg Heil sloganı genelde Joseph Goebbels'in icadı olduğu düşünülmektedir. Ancak Harvard Üniversitesi'nin Amerikan futbolu takımının şarkısı olan Harvard Fight Song[1]'u besteleyen ve daha sonra 1933'e kadar Hitler'e yardım eden "Putzi" lakaplı Ernst Hanfstaengl, SA ve Hitler Gençliği'nin marşlarının paternlerinin Harvard Fight Song'dan alındığını ve Sieg Heil sloganının kendisi tarafından icat edildiğini iddia etmiştir.

Günümüzde Almanya'da bu sloganın kullanılması ve yazılı olarak dağıtımı yasaktır ve 3 yıla kadar hapis cezası vardır.

Kültürel etkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Japon animelerden Kidō Senshi Gundam'da yer alan Zion Kōkoku (ジオン公国; Zoen Dükalığı) tarafından Sieg Zion sloganı kullanıldı.[2][3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]