Adlerhorst

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kransberg Kalesi, Adlerhorst bileşiğinin inşa edildiği ve altında bunker kompleksi inşa edildi

Adlerhorst (Kartal Yuvası), Hessen eyaletindeki Taunus dağlarındaki Langenhain-Ziegenberg, Wiesental Wetterau ve Kransberg kırsal bölgelerinde bulunan, II. Dünya Savaşı sığınak kompleksidir.

Albert Speer tarafından Adolf Hitler'in ana askeri komuta kompleksi olarak tasarlandı. Şubat 1940’ta Hitler tarafından Luftwaffe şefi Hermann Göring’e Britanya Savaşı’nın merkez karargahı olarak olarak verildi. Hitler'e sadece 1944 Aralık - 1945 Ocak tarihleri arasında Ardenler taarruzu sırasında hizmette bulundu.

Terk edilmesi ve yıkılmaya teşebbüs[değiştir | kaynağı değiştir]

6 Ocak 1945'te, geri dönen bir Müttefik bombardıman uçağı tarafından kiliseye ve birkaç eve zarar vererek dört kişinin öldüğü bir bomba atıldı. Ardenler taarruzu başarısızlıkla sonuçlandı ve yeni askeri planlar veya bunların gerçekleştirileceği kaynaklar olmasa da, Alman askeri yüksek komutası batı cephesinin kaybedildiğini kabul etti. Hitler Berlin’e gitmek üzere 16 Ocak 1945’te Adlerhorst’tan ayrıldı.

11 Mart'ta 17 Mart'ta OB West'in komutanlığını yapan Albert Kesselring, tüm gizli belgeleri ve hassas ekipmanların kaleden kaldırılmasını emretti, kendisini ve komuta merkezini OKW'deki evine taşıdı. 19 Mart'ta Müttefikler, bir zamanlar kompleksin asıl amacından haberdar edildiler ve Hitler'in hala ikamet edip etmediğini bilmiyorlardı. Kale ve çevresini P-51 Mustang'ın bir filosu tarafından 45 dakikalık bir yangın bombalama havasına maruz bıraktılar. 10 sivil hayatını kaybetti ve kale ve çevresindeki binaların çoğu hasar gördü, yıkıldı ya da ateşe verildi.

28 Mart'ta, Amerikan ordusu yalnızca 19 kilometre uzakta, mevcut tüm motorlu havuz ekipmanlarını kullanarak, Kesselring tüm sivil çalışanlara ve askeri personel ailelerine tahliye emri verdi. Alman birliklerine Führer'in bileşiğini dinamitlenmesi talimatı verildi.

Kale ve köy, 30 Mart 1945'te ABD Ordusu birlikleri tarafından ele geçirildi.