Alman Kız Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alman Kız Birliği flandrası.
Alman Kız Birliği flandrası.

Alman Kız Birliği (Almanca: Bund Deutscher Mädel, BDM), Nazi Almanyası'nda 1933-1945 yılları arasında kızlara yönelik faaliyet göstermiş örgüt.

1922 gibi erken bir dönemde kurulan Hitler Gençliği'ne bağlı olarak 1930'da Trude Mohr başkanlığında "Bund Deutscher Mädel in der Hitler-Jugend" adıyla kurulmuş ve Baldur von Schirach tarafından yönetilmiştir. 1934'te Schirach, Trude Mohr'e yetkisini vermiştir. 1937'de Mohr evlenince örgütten ayrılmak zorunda kalmıştır. Yerine Jutta Rüdiger getirilmiştir.

İlk başta Lig iki bölümden oluşuyordu: 10-14 yaş arası kızlar için Jungmädelbund ("Genç Kız Ligi") ve 14-18 yaş arası kızlar için uygun bölüm. 1938'de üçüncü bir bölüm tanıtıldı, BDM- Werk Glaube und Schönheit ("İnanç ve Güzellik Topluluğu") gönüllüydü ve 17-21 yaş arası kızlara açıktı.

Birlik, "ırksal nedenlerle" dışlananlar dışında tüm genç kadınların zorunlu üyeliği nedeniyle, 4,5 milyondan fazla üyesiyle o dönemin en büyük kadın gençlik örgütü haline geldi.

1945'te Nazi Almanyası'nın teslim olmasıyla örgüt fiili olarak sona erdi. 10 Ekim 1945'te, diğer Nazi Partisi örgütleriyle birlikte Müttefik Kontrol Konseyi tarafından yasaklandı. Alman Ceza Kanunu'nun 86. Bölümü uyarınca, Hitler Gençliği "anayasaya aykırı bir örgüttür" ve sembollerinin eğitim veya araştırma amaçları dışında dağıtılmasına veya kamuya açık kullanımına izin verilmez.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]