Yıldız İrengün

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yıldız İrengün
Genel bilgiler
Doğum adı Yıldız İrengün
Doğum 16 Eylül 1938 (1938-09-16) (83 yaşında)
Ankara, Türkiye
Başladığı yer Türk
Tarzlar Türk Sanat Müziği
Meslekler Besteci, müzisyen ve solist

Yıldız İrengün (d. 16 Eylül 1938, Ankara - 15 Haziran 2021, Antalya) , Klasik Türk müziği bestecisi, udi ve yorumcu.[1] 16 Eylül 1938 tarihinde Ankara’da doğdu. Annesi Hatice Hanım, babası Muhittin Bey’dir.

Ailenin ikisi kız, dördü erkek altı çocuğundan en küçüğü olan Yıldız İrengün, öğreniminde Ankara Dumlupınar İlkokulu’nda başladı.

Ankara İsmet Paşa Kız Enstitüsü’nde ortaokul ve liseyi bitirdi. 1958 yılında ilk evliliğini yaptı, 1961 yılında boşandı, 1966 yılında Mithat İrengün ile evlendi.

Bahar ve Gültekin isimli iki çocuk annesi olan Yıldız İrengün, uzun yıllar TRT Genel Müdürlüğü Tesis ve Cihazlandırma Şubesi’nde çalışmış, TRT‘den ayrılarak, özel bir şirkette memuriyetine devam ederek emekli olmuştur.

İlkokul son sınıfta iken Ankara Radyosu Çocuk Saati programında canlı yayında mandolin çalmış, Erdoğan Çaplı ve Nurullah Şevket Taşkıran’ın teşviki ile Radyo Çocuk Saati programlarına devam etmiştir.

Ortaokul ve lise talebeliği döneminde, müzik hocasının isteği üzerine Kız Teknik Öğretmen Okulu Korosu’ nu yönetmiş okul korosunu 5 yıl korist olarak devam etmiştir.

Yabancı dilde şarkı söylemeyi sevdiği için, şarkı sözlerini doğru telaffuz etmek maksadıyla İngilizce ve İtalyanca kurslarına devam etmiştir.

Yıldız İrengün, 1990 yılında kaybettiği ikinci eşi Mithat İrengün’ün destek ve teşviki ile beste çalışmalarına başlamış rast makamında Hülya Bahçesi isimli ilk bestesini 1975 yılında yapmıştır.

Erol Sayan, Selahattin Altınbaş ve Metin Everes’den istifade etmiştir. Antalya’ da ikamet etmekte olan Yıldız İrengün, uzun yıllar özel ana okullarında ve ilk okullarda müzik ve enstrüman hocalığı da yapmıştır.[2]

Mandolin, melodika, akordeon, org, ud ve piyano çalan Yıldız İrengün, müzik dersleri vermiştir. Yıldız İrengün’ün 100 kadar bestesi vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]