Ali Fuat Aydın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ali Fuat Aydın
Doğum1973
Ektirli, Karpuzlu, Aydın
MeslekMüzisyen

Ali Fuat Aydın, Geleneksel Türk halk müziğinin temel çalgılarından bağlamanın temsilcilerinden olup özellikle zeybek tavrı üzerine yoğunlaşmıştır. 1973’te AydınKarpuzlu - Ektirli Köyü’nde doğdu. Sırasıyla İzmir Mustafa Urcan İlkokulu (1984), İzmir Bornova Anadolu Lisesi (1991) ve Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden (1998) ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümünden (2010) mezun oldu.

ODTÜ’de öğrenim gördüğü yıllarda ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğunda (THBT) iki dönem (1994 ve 1996) yönetim kurulu başkanlığı yanında çeşitli seviyelerde bağlama dersleri verdi, bu kurumun Türk halk müziği (THM) korosunu çalıştırdı (1995). Mezuniyetinden sonra askerliği süresince bağlama derslerine devam etti. Daha sonra iki yıl boyunca İzmir’den gelip gitmek suretiyle aynı koroyu çalıştırdı (2002, 2003).

Çeşitli yörelerden, özellikle Aydın, Muğla ve İzmir yöresine ait derlemiş olduğu ezgilerle THM dağarına katkıda bulundu. Daha çok “ağır zeybekler” üzerine inceleme ve araştırma çalışmalarında bulundu. Derlemelerinin ana öğesini ise Aydın – Germencik ve Muğla - Milas’taki “kaba zurna” kültürü oluşturmaktadır.

Derlemelerinden bazılarının Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) THM Repertuvarı ve Kültür Bakanlığı Halk Kültürlerini Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü (HAGEM) Türk Halk Ezgileri Repertuvarına alınması ilgili kurullarca uygun bulunmuş, çeşitli yayınlarda bu derlemelere yer verilmiştir. Bunun yanında bazı besteleri de TRT Türk Sanat Müziği (TSM) Repertuvarına kabul edilmiştir.

Zeybek kültürüne ilişkin çeşitli çalışmalarının yanı sıra özellikle ses sistemi, nota yazımı, akort, diyapazon, transpozisyon, çalgı yapısı ve standardizasyon, vb. Geleneksel Türk Müziği'nde henüz çözümü üzerinde tam bir görüş birliğine varılamamış konular üzerine çalışmalarda bulunmuştur. Ayrıca Anadolu Rum Müziğinin özellikle Smyrneika kolu üzerinde de çalışmalarda bulunmuş, bu kolla bağlantılı olarak Yunanistan'da ortaya çıkmış olan Rebetika türü ile ilgilenmiştir.

Çeşitli yayınlarda yayınlanmış makale ve röportajları da bulunan Ali Fuat Aydın, yurt içinde ve dışında katıldığı çeşitli panel, sempozyum, konferans vb. etkinliklerin yanı sıra müzikal çalışmalarına ilişkin toplu ve bireysel olarak pek çok konser, stüdyo çalışması ve radyo-televizyon programında yer almıştır.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bir – Turkish Musical Traditions (Cenk Güray ile birlikte) / Felmay Music, İtalya / 2011 / Released on: 2011-10-10
  • Öte – For the Memory of Tanburi Cemil Bey (Cenk Güray ile birlikte) / Felmay Music, İtalya / 2018 / Released on: 2018-02-02
  • Raftis / 6230337 Records DK / 2023 / Released on: 2023-12-30
  • Evlerinde Bir İpekten Halı Var – Gaziantep / Yağmur Öncesi / Nisan / Ada Müzik / İstanbul-2002 / Released on: 2002-04-03
  • Yağmur Yağdı Zeybeği – Aydın / Bin Yılın Mirası: Türk Müziği / Metropol Müzik / İstanbul-2009 / Released on: 2009-12-11
  • Abdal Havası – Muğla / Anadolu’da İnanç ve Müzik İlişkisi: Bir Sonsuz Devir / T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı – T.C. Merkez Bankası / İstanbul-2010

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]