İçeriğe atla

Ahmet Çalışır

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ahmet Çalışır
DoğumAhmet Çalışır
18 Aralık 1966 (57 yaşında)
Konya
MilliyetTürk
Vatandaşlık Türkiye
MeslekBestekar

Ahmet Çalışır (d. 18 Aralık 1966, Konya), Türk, Klasik Türk Musikisi bestekârı, ses sanatçısı, hâfız, Tasavvuf Mûsikisi topluluğu idarecisi ve yazardır.

Küçük yaşta Kur'ân-ı Kerîm'i ezberleyerek hâfız oldu. İlk musiki eğitimini Kur'ân-ı Kerîm tâlim hocaları olan Ahmet Büyüksakarya ve Hasan Hüseyin Varol vasıtası ile aldı. Güzel Kur'ân-ı Kerîm okuma yarışmalarında dereceye girdi. Lise yıllarında Neyzen Sadreddin Özçimi'nin öğrencisi oldu ve Mevlevî Mûsikisi konusunda kendisini geliştirdi. Konya İmam Hatip Lisesi ve Selçuk Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü'nde eğitim gördü.[1] 1986 yılından itibaren, Mevlevi Mukabelesinde âyinhan olarak yer almaya başladı.[2]

Ahmet Çalışır, Klasik Türk Musikisinin dini ve din dışı alanlarında çeşitli eserler besteledi. Bunların arasında özellikle, Hicâzkâr makamında besteleyip Nev-Niyâz Âyin adını verdiği Mevlevi Âyini, Klasik Türk Musikisi bulunmaktadır.

Hizmette bulunduğu görevler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir süre Konya Selimiye Câmii (Konya)'nde müezzin olarak görev yaptı. 1990 yılından itibaren Kültür Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Mûsikîsi Topluluğu’nda ses sanatçısı olarak görevlendirildi. Daha sonraki yıllarda Türk Tasavvuf Mûsikisi alanında çeşitli topluluklarda kurucu ya da sanatçısı olarak vazife yaptı. Yirmiden fazla dış ülkede ve Türkiye'de koro mensubu ve solist olarak yüzlerce konser verdi. Türkiye'de ve yurtdışındaki çeşitli üniversitelerde Klasik Türk Musikisi ve Tasavvuf Mûsikisi konularında seminerler verdi. Halen Konya Türk Tasavvuf Mûsikîsi Topluluğu'nda sanat yönetmeni ve ses sanatçısı olarak görevine devam etmektedir.

Kitap ve albümleri

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Beste-i Kâdim’den Beste-i Cedîd’e Mevlevi Âyînleri - Kitap
  • Cânım Efendim - Albüm
  • Muhabbet - Albüm
  • Nev-Niyâz - Albüm (Hicâzkâr Mevlevî Âyini)
  • O’nun Yolunda - Albüm
  • Vuslat 2 - Albüm
  • Gümüş tül- Albüm
  1. ^ "Ahmet Çalışır - Özgeçmiş". 14 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Günümüz Mevlevî Âyini Bestekârlarından Hâfız Ahmet Çalışır ile Söyleşi". 14 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2012.