İlgün Soysev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İlgün Soysev
TarzlarTürk Sanat Müziği
MesleklerBestekâr
Etkin yıllar1973 - günümüz
ÇocuklarıBurcu Soysev, Tayfun Soysev

Naim İlgün Soysev (d. 6 Nisan 1942; İstanbul), Türk bestekâr.

TRT repertuvarına girmiş iki yüz kadar eseri bulunur. Aşk Fırtınası (Her şey bana göz süzüp baktığın an başladı), Yağmur Gözlüm (Sensizliğe söylendi bütün şarkılar) en bilinen eserlerindendir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1942 yılında İstanbul´da doğdu. Annesi kemancı Nezahat Soysev, babası asker Halit Soysevdir.[1] Babasının görevi nedeniyle çocukluğu ülkenin değişik yerlerinde geçti. İlk müzik eğitimini annesinden aldı ve özel yapım küçük bir udla çalıştı.[1]

Babasının askerlikten istifa etmesinden sonra ailesi Ankara'ya yerleşti. Bu dönemde annesi Ankara Radyosu'nda keman sanatçısı olarak görev yapmaya başladı; kendisi de Ankara Radyosu ud sanatçısı Fahri Kopuz'un öğrencisi oldu.

Yüksek öğrenimini 1963-1968 yılları arasında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Bankacılık Bölümü'nde yaptı. Mezun olduktan sonra iki yıl kadar Etibank'ta bankacılık yaptıktan sonra memur olarak TRT'ye geçti.

1973 yılında TRT´nin müzik prodüktörlüğü sınavını kazandı; Ankara Televizyonu'na prodüktör olarak atandı. TRT'nin ilk Türk Sanat Müziği yapımcısı olan Soysev, 2007 yılında emekli oluncaya kadar bu kurumda çalıştı. 'Beraber ve Solo Şarkılar', ‘Bir Bestecimiz Var’, ‘Bizim Sazımız-Bizim Sesimiz’, ‘Büyük Türk Bestekârları’, ‘Duygu Mimarlarımız’, ‘Gençlerle Türk Sanat Müziği ‘Yeni Besteler- Yeni Sesler’ gibi programlar hazırladı.

1981 yılında Beşir Kara'nın "Aşk Fırtınası" (Her şey bana göz süzüp baktığın an başladı) başlıklı güftesini hüzzam makamında besteledi. İlk bestesi olan bu şarkı, Milliyet gazetesinin en sevilen şarkı yarışmasında altıncı oldu.[1] Eseri Nesrin Sipahi, Serap Mutlu Akbulut ve Yaşar Özel plağa okudu. Besteci, ‘Yağmur Gözlüm' olarak bilinen şarkısıyla 1988 yılında, ‘Öyle Özledim ki Sevgilim Seni’ adlı eseri ile 1989 yılında ve ‘İhtiyacım Var’ adlı eseri ile1995 yılında Milliyet Gazetesi Yarışmalarında ödül aldı.[1]

Bekir Sıtkı Erdoğan, Halit Çelikoğlu ve İlkan San gibi isimlerin şiirlerini besteleyen Soysev'in, ikiyüzden fazla eseri TRT repertuvarına girdi.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Saat, 24 (13 Şubat 2017). "Yaşamının her bölümü müzikle geçti; İlgün Soysev". 24SaatGazetesi. 29 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2023. 
  2. ^ "İlgün Soysev". 15 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]