İçeriğe atla

Gültekin Çeki

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gültekin Çeki (1927, Antalya - 4 Mayıs 2016, Antalya), Türk sanat müziği güfteci ve bestecisi. Bestekâr Gültekin Çeki, annesi Antalya'lı, babası Kıbrıs kökenli bir ailenin çocuğu olarak, 1927 yılında Antalya'da doğmuş, daha ilkokula gitmeden mızıka ve kaval çalmayı öğrenmiş. 1949 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi bölümünden mezun olmuştur.

1954 yılında ise mesleğinin öğretmenlik kısmını bırakıp, devletin değişik kademelerde görev yapmıştır.[1] İlk olarak 1977 yılında Beden Terbiyesi Genel Müdür Yardımcılığından kendi isteği ile emekli olmuş, emekli olduktan sonra bile yeniden göreve çağrılmış ve ikinci olarak 1984 yılında tamamen emekli olarak Antalya ya dönmüştür. Eyüp mûsıkî Derneği'nin kuruculuğu ve ilk öğretmenliğini üstlendi.[2] Aka Gündüz Kutbay gibi sanatçıların yetişmesinde etkili olmuştur.

Türk Sanat Müziğine birçok eser kazandıran sanatçınını önemli eserleri arasında bulunan Efkarlanma Gül Gayrı, Karagözlüm ve Eski Dostlar kült olmuştur. Geçirdiği rahatsılıktan dolayı bilinci kapalı olarak yaşayan ve yatakta tedavi gören Gültekin Çeki tedavi gördüğü memleketi Antalya'da 4 Mayıs 2016'da 89 yaşında öldü. Sanatçı yönü yanı sıra Gültekin Çeki bir dönem Antalyaspor'da yöneticilik ve Türkiye Kayak Federasyonu başkanlığı yapmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]