Erdinç Çelikkol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Erdinç Çelikkol
Tarzlar Türk Sanat Müziği
Meslekler Bestekâr
Etkin yıllar 1960 - Günümüz

Erdinç Çelikkol (d. 1938; Bursa), Bestekâr

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Erdinç Çelikkol, 23 Mart 1938 tarihinde Bursa'da dünyaya geldi. Müziğe 1951 yılında Bursa Türk Mûsıkîsi Derneğinde başlayan Çelikkol, İzzet Gerçeker, Ekrem Yöntem, Yaşar Kızılay, Mehmet Kutlugün, Musa Kumral, Nebahat Üner ve Emin Ongan gibi değerli hocalardan yararlanmıştır.

Kuruluş aşamasından 1983 – 2000 yılı Ağustos ayına dek, Bursa Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı'nda Şef, Genel Sanat Yönetmenliği ve Müdürlük görevlerini bir arada yürütmüş, son olarak Kültür Bakanlığı Bursa Klasik Türk müziği Korosu Şefliği görevini, 14 Aralık 1999 tarihinden emekli olduğu 23 Mart 2003 tarihine kadar sürdürmüştür.

Beste çalışmalarına 1960 yılında başlamıştır. Çok sayıda eseri TRT repertuvarına alınan Erdinç Çelikkol, sözleri Mustafa Töngemen'e ait, "Gel gönlümü Yerden Yere Vurma Güzel Ne Olursun" adlı Nihâvend makamındaki eseriyle, 1991 yılında Milliyet Gazetesi okurlarınca "Yılın Bestekârı" unvanına layık görülmüştür. Reşat Özpirinçci, Halil Soyuer, Onur Akay ve Bekir Sıtkı Erdoğan gibi, önemli eserlerde imzası bulunan isimlerin şiirlerini bestelemiştir.

Sevilen Eserlerinden Bazıları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gel Gönlümü Yerden Yere Vurma Güzel Ne Olursun (Söz: Mustafa Töngemen - Müzik: Erdinç Çelikkol)
  • Sana Bakıp Karardım Artık Biraz Ben Dedim (Söz: Onur Akay - Müzik: Erdinç Çelikkol)
  • Bundan Sonra (Söz: Onur Akay - Müzik: Erdinç Çelikkol)[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mart 2016.