İsmail Hakkı Bey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İsmail Hakkı Bey, (İsmail Hakkı Aksoy) (Muallim) (d. 1865, İstanbul - ö. 30 Aralık 1927,[1] İstanbul), Türk bestecisi ve müzik eğitimcisi.

İsmail Hakkı Bey, 1865 yılında İstanbul'un Balat semtinde, "İdare-i Husûsiye" memurlarından Reşid Efendi'nin oğlu olarak doğdu.[2] İlkokulu bitirdikten sonra bir örücü atölyesinde çırak olarak çalışmaya başlayan İsmail Hakkı, mahallesinde ve iş yerine yakın câmilerde okuduğu ezanlarla, bir saray müezzininin dikkatini çekti ve bu kişinin aracı olmasıyla genç yaşta Muzikayı Hümayun'a girdi,[2] Suyolcuzade Lâtif Ağa'dan ve orkestra şefi Zati Bey'den müzik dersleri aldı.

Peşrev, saz semaisi, murabba, nakış ve şarkılarının yanı sıra, operet ve marşlarıyla da tanındı. Önce Musiki-i Osmani adıyla açtığı okulda, daha sonra da Darülelhan'da solfej ve fasıl dersleri vermiştir.

İzzettin Hümayni, Hayri Yenigün, Ali Rıza Şengel ve Nuri Halil Poyraz gibi müzisyenlerin gelişmesine katkıda bulunan ünlü bestekar İsmail Hakkı Bey, 30 Aralık 1927'de İstanbul'da vefat etti ve Eğrikapı Mezarlığı'na defnedildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Türkiye'nin Birikimleri 3: Müzisyenler". İlke Yayıncılık, 2014, İstanbul. S. 11. ISBN 978-605-5961-34-3

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://www.biyografya.com/biyografi/10058
  2. ^ a b http://adanamusikidernegi.com/?&Bid=562678