İçeriğe atla

Abdi Efendi (Tulum)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Abdi Efendi (Tulum)
TarzlarKlasik Türk müziği
MesleklerŞarkıcı

Abdi Efendi Klasik Türk musikisinin önemli bestekârlarından biridir. On sekizinci yüzyılın ilk yarısında İstanbul'da yaşadığı ve 1750 yılı civarında öldüğü tahmin edilmektedir. Enderun'da yetişmiş olan Abdi Efendi saz eserleri ve din dışı sözlü eserler bestelemiştir. Dini eser ve din dışı küçük formda eser bestelediği bilinmiyor. Günümüze kadar gelen ve Tulum Abdi Efendi'ye ait olduğu kabul edilebilecek bestelerin sayısı sekizdir.

Bu yapıtların notaları Hamparsum-Mandoli'de bulunmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Büyük Formda Sözlü Eserleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Saba Remel Beste: "Meyl eylese ağyâre anı sanma vefâdır" Güfte: Veysî (Kadı Üveys Efendi)

Saba Hafif Beste "Ol levendâne kesimle görüp ol sîm-teni" (Her iki Saba beste TRT repertuvarında Tulum Abdi adına kayıtlı iken, Yılmaz Öztuna ve bazı kaynaklar Tosunzade Abdullah Efendi'ye ait olarak kaydetmektedir.)

Uşşak Nim Devir Beste "Bakılmaz ârız-ı pür-tâbına ol mâh-i tâbânın" (Doğan Dikmen'in "Uşşak Faslı" albümünde Tulum Abdi'ye ait olarak gösterilen bu eser Yılmaz Öztuna ve TRT repertuvarında Basmacı Abdi Efendi'ye ait olarak kayıtlıdır.)

Isfahan Devr-i Kebir Beste "Sîne-i pür-şevkime meyhâneler reşk_eylesin" (Etem Ruhi Üngör'ün Türk Musikisi Güfteler Antolojisi adlı eserinde bahsedilen bu eserin diğer kaynaklarda adı geçmemektedir)

  • Doğan Dikmen: Uşşak Faslı - Kalan Müzik (Uşşak Nim Devir Beste'nin ses kaydı)
  • Etem Ruhi Üngör: Türk Musikisi Güfteler Antolojisi Cilt-2
  • TRT Türk Sanat Musikisi Repertuvarı
  • Yılmaz Öztuna: Büyük Türk Musikisi Ansiklopedisi