Elizabeth Weir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Elizabeth Weir

Torri Higginson tarafından canlandırılan Elizabeth Weir karakteri.
İlk görünüş "Rising"
Son görünüş "Ghost in the Machine"
Açıklama
Ad Elizabeth Weir
Durum Öldü
Meslek Diplomat, Atlantis Seferinin Komutanı
Aile Simon (eski nişanlısı)
Cinsiyet Kadın
Milliyet Amerika
Unvan Atlantis Komuta Lideri
Canlandıran Torri Higginson

Doktor Elizabeth Weir, Kanadalı-Amerikalı SciFi Channel televizyon dizisinde kurgusal bir karakterdir, askerî bilimkurgu Yıldız Geçidi SG-1'in yan ürünü olan Yıldız Geçidi Atlantis'te yer almıştır. Elizabeth Weir Yıldız Geçidi SG-1'in yedinci sezonunda, "Lost City" adlı bölümde tanıtıldı. Weir, Yıldız Geçidi Atlantis'in ilk bölümü olan "Rising"'den beri üçüncü sezonunun son bölümüne kadar Atlantis Seferinin lideri olmuştur. Weir, 2010'da çıkması planlanan Yıldız Geçidi Atlantis'in devam filmi olan Stargate: Extinction'da görülmeyecektir.

Karakter öncelikle Torri Higginson tarafından canlandırıldı, ancak Yıldız Geçidi SG-1'in "Lost City" adlı bölümünde karakteri Jessica Steen canlandırmıştı. Bu oyuncu değişikliğinin nedeni bilinmemektedir. Elizabeth Weir karakteri Atlantis dizisinin "Ghost in the Machine" adlı bölümünde diziden ayrılmıştır.

Yıldız Geçidi'ndeki rolleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıldız Geçidi SG-1[değiştir | kaynağı değiştir]

Dr. Elizabeth Weir, ilk olarak "Lost City" adlı bölümde görüldü ve Jessica Steen tarafından canlandırıldı. Weir, Yıldız Geçidi Komutanlığına Henry Hayes tarafından getirilmiştir, kuruluşa bir sivil koymak için Tümgeneral George Hammond'ın yerini almıştır.

Yıldız Geçidi Atlantis[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısa bir süre sonra Dr. Weir, Antarktika'da keşfedilmiş olan Kadim Savunma Tesisine araştırma elçisini götürmesi için yollandı, burada Atlantis şehrinin Pegasus Gökadasında olduğu keşfedilmiştir. Daha sonra Dr. Weir, Atlantis'i keşfetmek için Atlantis Seferinin lideri olarak görevlendirilmiştir. Bir diplomat olarak, Pegasus'da yer alan dünyalardaki insanlara anlaşmanın yollarını aradı, bunlardan birisi de Athoslular'dır.[1] Fakat çoğunlukla Athos halkıyla aralarında gerginlikler yaşandı, daha sonra Athoslular anakarada yaşamak için şehri terk ettiler.[2]

Kavramsal geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şubat 2008'in başlarına doğru, Torri Higginson'un beşinci sezondan itibaren Elizabeth rolüyle bir daha gözükmeyeceği belirtildi. Higginson'ın yokluğu nedeniyle aktris Michelle Morgan "Ghost in the Machine" bölümü için onun yerine getirilmiştir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Yönetmen: Martin Wood, Yazarlar: Brad Wright ve Robert C. Cooper. "Rising". Yıldız Geçidi Atlantis. 1. sezon. § 1 ve 2. Sci Fi Channel. 
  2. ^ Yönetmen: Mario Azzopardi, Yazarlar: Paul Mullie ve Joseph Mallozzi. "Suspicion". Yıldız Geçidi Atlantis. 1. sezon. § 5. Sci Fi Channel. 
  3. ^ Darren Sumner (9 Şubat 2008). "Higginson Out for Season 5 21 Kasım 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". GateWorld. 10 Mayıs 2009 tarihinde erişilmiştir.