Teknoloji (Yıldız Geçidi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Weapons-grade naquahdah (üstteki) ve sıvı naquahdah (alttaki)

Naquadah, kurgusal Stargate evreninin en önemli kaynaklarından birisidir. Temelde iki değişik formu vardır: Naquadah Ore ve Weapons Grade Naquadah. Naquadah Ore başka malzemelerle alaşım yapılarak zırh yapımında kullanılır, fakat bu tarzda yapılan zırhlar genelde Trinium'a oranla zayıf kalmaktadırlar. Naquadah kullanan ve Trinium zırhlardan güçlü olan tek zırh Asgard gemilerinde kullanılan Naquadah-Karbon-Trinium zırhıdır, bu maddenin sağlamlığı da daha çok trinium'dan gelmektedir. Bu haldeyken element süperiletken özelliğe sahiptir ama enerji amplifike etme yeteneği çok yüksek değildir. Yıldız Geçit'leri neredeyse saf olarak bu türde naqahdah kullanılarak yapılmıştır.

Weapons Grade Naquadah ise Naquadah Ore'in rafine edilmiş halidir. Bu halde elementin enerji tutma ve amplifike etme yeteneği çok daha yüksektir. Naquadah jeneratörleri ve Naquadah kullanan silahlar bu şekli kullanır. Weapons Grade Naqahdah'ı aynı zamanda sıvı Naquadah yapımında da kullanılırlar. Sıvı Naquadah bir güç kaynağı olarak kullanılabilir. Goa'uld Staff Weapon'ların güç kaynağı bu maddedir. Ayrıca rengi fosforlu yeşile yakındır.

Naqadriah ise Naquadah'ın bir izotopudur. Daha büyük bir çekirdek kütlesine sahip olan bu formun güç tutma ve amplifike etme özelliği Naquadah'tan çok çok daha üstündür. bilinen galakside sadece Kelowna/Langara gezegeninde bulunur. Naqadriah son derece kararsız ve radyoaktiftir. Bunu güç kaynağı olarak kullanacak kadar şuursuz sadece iki ırk çıkmıştır: Kelownalılar ve Tau'ri'ler.

Kadimler ilk başlarda teknolojilerinin temeli olarak Naquadah'ı kullanmışlarsa da bir yerden sonra bu maddenin o kadar ötesine geçmişlerdir ki ona çakıl taşı muamelesi yapabilmektedirler. Ayrıca Asgard'da normal şartlarda Naquadah kullanmaz, ancak özel durumlarda yararlanır.

Aslında tüm Goa'uld teknolojisi bu mineralin çeşitli formlarını kullanır. Patlayıcı olarak da kullanılabilen bu mineral, oldukça az bulunur, hatta dünya'nın güneş sisteminde bulunmaz.

Naquadah Goa'uld'ların genetik yapısında da bulunduğu için Goa'uld'lar bu teknolojiyi kullanabilir ve yakındaki Goa'uld'ları hissedebilirler...

Ek olarak; oda sıcaklığında iş gören bilinen tek süperiletkendir. Dahası, sadece elektrik değil, her çeşit enerjiyi kabul edebilme, güçlendirebilme ve tutabilme yeteneğine sahiptir. Silindirik bir nükleer bomba, Naquadah eklenmesiyle 100 kattan fazla güçlenebilmektedir.

Oriler'de Naquadah[değiştir | kaynağı değiştir]

Oriler kendi gemilerini yaparken Naquadah kullanır. Kadimler ve Oriler'in Naquadah kullanımındaki teknolojileri birbirine çok benzemektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]