Yıldız Geçidi'ndeki yıldız gemileri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu madde, Yıldız Geçidi evrenindeki yıldız gemilerini içeren bir listedir.

Kadim yıldız gemileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Destiny[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadim filosundaki eski bir gemi, milyonlarca yıl önce inşa edilmiş ve seyahatine Dünya'dan başlamıştır. Kadimler'in bu gemiyi yapma amacı, evrenin sayısız gezegenine Yıldız Geçit'lerini yaymaktı, böylelikle evrendeki tüm gezegenleri inceleme olanağı bulacaklardı. Geminin inşa süreci bittikten sonra, Kadimler gemiyi Dünya'dan gönderdi ve yeterince uzaklaşıncaya kapar beklemeye karar verdiler. Ancak, bilindiği üzere Kadimler yükseliş ile uğraşıyorlardı, zaman geçtikçe evrene gönderdikleri gemiyi unutmaya başladılar. Bu nedenle Destiny yıllarca yoluna programlandığı şekilde yalnız devam etmek zorunda kaldı. Seyahatine Samanyolu'ndan başlayarak Pegasus dahil birçok galaksiyi gerisinde bırakarak, evrenin uçsuz bucaksız köşelerine doğru ilerlemekte.

Gemi yolculuğu sırasında bazen ağır hasarlar almıştır, açılan delikler sayesinde geminin bazı bölmelerinde vakum etkisene yol açıldı. Hasarlar gemiye saldıran düşmanlar tarafından açılmıştır. Açılan bu delikler geminin otomatik koruma sistemi sayesinde kapatıldı ve geminin sistemi oluşan hasarları algılayarak deliklerin olduğu bölümlerin kapısını kilitledi. Böylece geminin içindeki hava uzay boşluğuna dağılmamış oldu. Gemiye giden ekip bu bölümlerin kapısını bularak beyaz tebeşirle X şekilnde işaretler koydular.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Destiny, düz ve üçgen şeklindedir, aslında ince saplı bir yelpazeyi de andırmaktadır. Geminin kıç kısmı dışbükeysidir, sağ ve sol taraflar ise arka kısmın dışbükeyinin bittiği yerden itibaren belirgin bir şekilde içbükeysidir. Gemi çok uzundur ve dış görünüşü ince bir yaya veya kıç kısmı bir yelpazeye benzemektedir, ön tarafa gittikçe daralan bir yapısı vardır. Yüzey kısmı doku katmanlarıyla kaplıdır ve sırt kısmında en az iki üç namlulu silah kuleleri vardır.

Destiny'nin bazı iç kapıları küçük bir kontrol paneli tarafından Atlantis'deki gibi kontrol edilmektedir ve bu panellerin kontrol kristalleri de mevcuttur. Kapı paneli üzerinde bulunan mavi ışık, o kapının otomatik olduğunu belirtir. Altta bulunan sarı ve kırmızı ışıklar ise kapının kilitli veya kilitsiz olduğunu gösterir. Büyük düğmenin altında ise Kadimce yazılar yazan sekiz küçük düğme daha bulunmaktadır, bu düğmeler el eli kontrolü geçersiz kılar veya kod değişikliğine izin verir.

Destiny, ışıktan daha hızlı (IDH) hareket etmektedir, fakar hipersürücü motorları sayesinde değil. Hiperuzay yeteneğine sahip olup olmadığı henüz bilinmemektedir. Yine de geminin arka kısmında bir motor mekanizması görülmektedir.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha da uzak yıllara bakacak olursak, Kadimler, Destiny'den önce de evrene insansız keşif gemileri göndermişlerdir. Kadimler'in niyeti diğer gökadalar hakkında bilgiler toplamaktı, ama yüklelişle uğraşırken bu projelerini bırakmak zorunda kaldılar. Bununla birlikte Destiny, milyonlarca yıl gezegenden gezegene, galaksiden galaksiye dolaşarak tüm yaşanabilir gezegenlere Yıldız Geçidi kurmaya devam etti. Bazen dostcul olmayan ırklar tarafından bir tehdit olduğu düşünülen gemi saldırya uğradı ve gövdesinde delikler açıldı ama geminin yaşam destek sistemi tarafından gemideki delikler bir güç kalkanı sayesinde otomatik olarak kapatıldı.

Teknolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Destiny'nin ileri düzeyde bir teknolojisi vardır, bunlardan bazıları; Yıldız Geçidi kurma sistemi, çeşitli enerji silahları barındırma, IDH (İng: FTL) motoruna sahip olması ve güçlü bir enerji kalkanına sahip olması, gibi birçok teknolojik özelliği vardır.

« Kader'in, en başından beri Yıldız Sistemine girme niyeti buydu. Tam anlamı ile, güneş enerjisi. Başka açıklaması yok. »

Destiny gücünü yıldızlardan alıyor, tam anlamıyla güneş enerjisi kullanma yeteneğine sahip. Geminin milyonlarca yıl ışıktan daha hızlı seyahat edebilmesinin sebebi de açıklığa kavuşmuş oluyor. Destiny kalkanlarını açarak, enerji alacağı yıldızın alt atmosferine giriyor ve yıldızdan enerji çekmeye başlıyor. Ekibin gemiye gelmesi sırasında güç seviyesi kritik düzeylere düştüğü için (SGU: "Darkness"), gemi otomatik olarak bu süreci başlatmıştır ve bir yıldızdan enerji toplamak için onun alt atmosferine girmiştir. (SGU: "Light")

Destiny, zarar verilen bölümlerdeki havayı tutmak için yani havanın uzay boşluğuna dağılmaması için sarı renkli bir enerji kalkanını sistemine sahiptir. Kalkan güç seviyeleri ve lokalize kalkanın güç seviyesi halen aktif haldedir. Destiny'nin kalkanları şiddetli sıcaklıklara ve türbülanslara dayanıklı bir yapıya sahiptir. (SGU: "Air, Part 2")

Gemi sarı enerji silahlarıyla donatılmıştır. Fakat şu an ne kadar güçlü oldukları veya hasar verme seviyeleri bilinmemektedir.

Işık-Ötesi-Hız (Işıktan daha hızlı) motoru ya da IDH motoru, Hiperuzay sürücülerinde daha hızlı seyahaet etmeyi mümkün kılmaktadır. Gemideki Yıldız Geçidi bir başka geçide bağlanırken gemi IDH'den çıkar, geçit faaliyeti bittikten sonra gemi otomatik olarak yeniden IDH'ye girer.

Destiny gemisindedeki Yıldız Geçidi Samanyolu ve Pegasus gökadalarında görülen geçitlere hiç benzememektedir. Daha önce görülen Yıldız Geçidi tasarımlarından çok daha değişiktir ve dokuz sembol girilerek çalışmaktadır. Ayrıca bu yeni geçitler DHD kumanda paneli ile değil küçük bir el cihazı ile çalışmaktadır.

Farklı yönleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mürettebat[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]