Daniel Jackson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Daniel Jackson
Yıldız Geçidi
Stargate SG-1
Stargate Atlantis
Stargate: The Ark of Truth
Stargate: Continuum
Stargate Universe
karakteri
İlk görünümYıldız Geçidi
Son görünümYıldız Geçidi Evren
CanlandıranJames Spader
Michael Shanks
AilesiMelburn Jackson (Baba)
Claire Jackson (Anne)
Nick Ballard (Dede)
Sha're (Eş)
Shifu (Oğul)
Irkıİnsan (Tau'ri)
MilliyetiABD vatandaşı
Bilgileri
CinsiyetErkek
MeslekBilim İnsanı

Daniel Jackson, Yıldız Geçidi filminde, bu filmin devamı niteliğindeki Yıldız Geçidi SG-1 dizisinde ve söz konusu dizinin, Stargate: The Ark of Truth ve Stargate: Continuum adlı devam filmlerinde görülebilen hayali karakter. Ayrıca Yıldız Geçidi Atlantis dizisinin "Rising" (Pilot Bölüm), "First Contact" (05x10), "The Lost Tribe" (05x11) ve Yıldız Geçidi Evren dizisinin de "Air" (Pilot Bölüm), "Human" (01x14), "Subversion" (01x18) ve "Incursion" (01x19) bölümlerinde konuk karakter olarak yer almıştır.

Kanada ve Birleşik Devletler ortak yapımı askerî bilimkurgu televizyon dizisi Yıldız Geçidi SG-1'in 6. sezonunda, yerini Jonas Quinn adlı karaktere bırakarak kısmen de olsa diziden ayrılmış; ama 7. sezonda ana karakter olarak diziye tekrar dahil olmuştur. İlk olarak Yıldız Geçidi filminde James Spader tarafından canlandırılan karakter genel itibarıyla, dilbilim, arkeoloji, mitoloji, tarih, antropoloji ve felsefe alanındaki bilgileriyle ön plana çıkar. Kendi alanına giren konularda ortaya attığı sav ve kuramlar, ekip arkadaşları için yol gösterici niteliktedir. Bu özellikleriyle ekip içerisinde daima saygın ve yaşamsal bir konuma sahip olmuştur.

Karakter bilgisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oluşum ve yetenekler[değiştir | kaynağı değiştir]

8 Temmuz 1965 yılında dünyaya gelen Daniel Jackson, Melburn ve Claire Jackson adlı arkeolog anne babasının "Metropolitan Sanat Müzesi"nde yaşanan bir kaza sonucu ölmesiyle küçük yaşta yetim kalır.[1][2][3] Bu talihsiz olay sonucu, anne tarafından dedesi olan ve saygın bilimsel çevrelerce dışlanmış arkeolog Nick Ballard (canlandıran: Jan Rubes) dışında yaşayan hiçbir akrabası kalmaz.[4] Geçmişindeki tüm bu trajedilere rağmen, üvey bir anne-baba tarafından büyütülmüş olan Jackson, azmi ve çalışkanlığı sayesinde arkeoloji ve dilbilim konularında bir uzman olur. Aralarında İngilizce, Rusça, Almanca, İspanyolca, Mandarin Çincesi ve çeşitli Mısır lehçelerinin de bulunduğu toplam 23 dili konuşabilmekte, buna ek olarak da, Kadim ve Unas dili gibi pek çok dünya dışı dil konusunda da yeterli düzeyde bilgiye sahiptir.[2][5]

Yıldız Geçidi (Film)[değiştir | kaynağı değiştir]

Daniel Jackson karakteri ilk olarak Roland Emmerich'in yönettiği ve Dean Devlin ile beraber yazdığı, başrollerini Kurt Russell, James Spader ve Jaye Davidson'ın paylaştığı, 1994 yapımı kült bilimkurgu filmi Yıldız Geçidi'nde James Spader tarafından canlandırılmıştır. Jackson, Mısır piramitlerinin dış güçler tarafından yapıldığını savunduğu konferansta Catherina Langfod ile tanışır. Langgord onu, hayatının en büyük buluşu için, Yıldız Geçidi'nin bulunduğu gizli askeri üsse davet eder.[6] Jackson'ın sırrını çözmesi umut edilen cihaz, 1928 yılında Mısır'da bulunan ve dünyada olmayan bir elementten yapıldığı anlaşılan, üzerinde değişik sembollere sahip daire şeklinde bir nesnedir. Daire üzerinde sembollerin yanı sıra, sembollere kilitlenen dişler de vardır. Jackson, İlk başlarda anlamsız olduğunu düşündüğü simgelerin çok geçmeden takım yıldızlarının haritası olduğunu anlar ve cihaz çalıştırılır.

Yıldız Geçidi filminde James Spader tarafından canlandırılan Daniel Jackson karakteri.

Cihaz dünya ile başka bir gezegen arasında bağlantı oluşturmuştur. Bu bağlantı solucan deliği olarak ifade edilir. Bağlantı kurulduğunda daire şeklindeki Yıldız Geçidi'nin içi mavi bir suya benzeyen maddeyle kaplanır. Bunun içine giren kişi atomlarına ayrılır. Diğer geçitte ise yeniden birleşerek tek vücut olur. Bunun üzerine Jackson, bir askeri ekiple birlikte Abydos gezegenine gider. Yabancı gezegene ekiple birlikte götürülmesinin asıl amacı ise, ekibi geri getirebilmek için gerekli sembol dizilimini çözebileceğini iddia etmesidir. Ekibin Abydos gezegeninde karşılaştığı, Antik Mısır medeniyetine benzer yaşam süren bir insan topluluğu ve bu insanlara zulümle hükmeden Güneş Tanrısı Ra'dır. Yerli halk tarafından tanrılarca gönderilmiş olduğuna inanılan Jackson'a, Sha’re adında genç ve güzel bir kadın armağan edilir. Keşif ekibinin tekrar dünyaya geri dönebilmesini sağlamak için buradaki kültür ve tarihin araştırılması gerektiğini anlar. Artık; Geçidin, Ra'nın ve geri dönüşün sırrını çözmek Jackson'ın birincil görevi haline gelecektir. Film boyunca Ra ve adamları ile ekip arasında süren bir dizi mücadelenin ardından, sahte tanrı Ra yok edilir ve ekip görevini tamamladığını düşünerek dünyaya dönmeye karar verir; ancak Daniel Jackson kendisine armağan edilen Sha're ile evlenmiştir ve yerli halkla birlikte kalmak istediğini belirterek dünyaya dönmeyi reddeder. Bunun üzerine ekip Jackson'ı Abydos gezegeninde bırakarak dünyaya geri döner.[6]

Yıldız Geçidi SG-1[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin sonlandığı bu olaylar zincirinden bir süre sonra dünyadaki Yıldız Geçidi beklenmedik bir şekilde açılır. İçinden Goa'uld'lar gelir. Nöbetçi personelle çatışmaya girerler ve bir bayan personeli kaçırırlar. Bu olağanüstü durum üzerine Albay Jack O'Neill tekrar çağrılır. Bu saldırının Abydos'dan geldiği düşünülür. Daniel'a mesaj gönderilir. Jack O'Neill ve Yüzbaşı Samantha Carter'ın içinde olduğu bir ekip tekrar Abydos'a gider. Daniel onlara keşfettiklerini gösterir. Bu sırada aynı Goa'uld'lar Abydos'a gelir ve Jackson'ın eşi Share'yi kaçırır. Daniel Yıldız Geçidi'nin sadece Dünya-Abydos arasında değil, tüm evrene yayılmış bir sistem olduğunu keşfeder. Bulduğu bir tapınakta birçok gezegenin koordinatları(semboller) vardır. Bu semboller kamerayla kayıt altına alınır. Geçide geldiklerinde Share'nin kaçırıldığını görürler. Hem içindeki araştırma duygusu hem Share'yi bulmak için ekiple Dünyaya döner.

Abydos'da bulunan sembollerle keşif gezegenleri belirlenir. Daha sonra keşfedilen gezegenlerden bulunan sembollerle bu gezegenler artar. Kurulan birçok SG takımlarından en önemlisi SG-1, Albay Jack O'Neill, Yüzbaşı Samantha Carter, Dr. Daniel Jackson ve Jaffa halkının özgürlüğüne inan Teal'c'den oluşur. Birçok gezegeni keşfederler. Birçok ırkla tanışır ve birçok teknolojiye ulaşırlar. İnsanların Goa'uld'lar tarafından geçit aracılığıyla diğer gezegenlere köle amacıyla götürüldüklerini, Stargate'in Kadim denilen ırk tarafından yapıldığını, Dünya'da mitolojide tapılan Ra, Apophis, Thor, Anubis gibi tanrıların uzaylı olduklarını keşfederler.

İlişkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıldız Geçidi filminde bir yanlış anlama sonucu kendisine yerli halk tarafından eş olarak armağan edilen Sha're ile evlenmiş ve Goa'uldlarca kaçırılan eşini, o ölene dek aramayı sürdürmüştür. Ayrıca Hathor isimli bir Goa'uld'un erkekleri baştan çıkarıcı özelliğe sahip iksirinin etkisi altına girerek, Hathor ile yakınlaşma sergilemiştir. Bunun yanı sıra "Need" adlı bölümde maruz kaldığı lahidin olumsuz etkileri sonucu bulunduğu gezegendeki Shyla adlı genç kadınla da kısa süreli birliktelik kurmuştur.[7][8] Yine Yıldız Geçidi SG-1 dizisine daha sonradan katılmış olan Vala Mal Doran'la da çeşitli duygusal ve çoğu zaman komik cinsel maceraları olmuştur.[9]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Peter DeLuise ve Jonathan Glassner. "Forever In a Day". Stargate SG-1. 3. sezon. § 10. Showtime. 
 2. ^ a b Charles Correll ve Brad Wright. "1969". Stargate SG-1. 2. sezon. § 21. Sky One. 
  Daniel: said he was about 4½ years old in August 1969 in episode.
 3. ^ Martin Wood, Jonathan Glassner ve Brad Wright. "The Gamekeeper". Stargate SG-1. 2. sezon. § 4. Showtime. 
 4. ^ Martin Wood, Storyboard:' Michael Greenburg ve Jarrad Paul Teleplay: Brad Wright. "Crystal Skull". Stargate SG-1. 3. sezon. § 21. Showtime. 
 5. ^ Martin Wood, Brad Wright, Robert C. Cooper, Joseph Mallozzi, Paul Mullie, Carl Binder, Martin Gero ve Alan McCullough. "200". Stargate SG-1. 10. sezon. § 6. Showtime. 
 6. ^ a b Roland Emmerich ve Dean Devlin. "Stargate (film)". Stargate. Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) ve Carolco Pictures. 
 7. ^ Brad Turner, Jonathan Glassner. "Hathor". Stargate SG-1. 1. sezon. § 14. Showtime. 
 8. ^ David Warry-Smith, Damian Kindler ve Robert C. Cooper. "Need". Stargate SG-1. § 5. Showtime. 
 9. ^ Robert C. Cooper. "Unending". Stargate SG-1. 10. sezon. § 20. Sci-Fi Channel.