Kopyalar (Yıldız Geçidi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yıldız Geçidi ırkları

Atlantis televizyon dizisinin "Progeny" bölümünde Asurya Yüksek Konseyi.
Asuryalılar
Ana gezegeni M7R-227
İlk görünüşü Progeny
Son görünüşü Ghost in the Machine

Kopyalar[1] (Asuryalılar), bilimkurgu dizisi Yıldız Geçidi Atlantis'in insan formu şeklindeki ve birçok insan özelliği taşıyan kurgusal bir ırktır. Onlar Yıldız Geçidi Atlantis'in üçüncü sezonunda yayınlanan "Progeny" adlı bölümde tanıtılmıştır. Orijinal adları Hindu mitolojindeki iblislere dayanır.

Kopyalar aslında Kadim ırkının oluşturduğu robotlardır. İlk başlarda iyi bir amaç için oluşturulan bu robotlar daha sonraları, Kadimler'i rahatsız etmeye başlayınca, Kadimler bu robotları yok etmek için, onların yaşadığı gezegeni gelişmiş uzaygemileriyle ağır ateşe tutarlar. Fakat aralarından birkaç Kopya kurtulmayı başarır. Kadimlerden öc almak için belli bir süre ses çıkarmadan yaşarlar, bu arada Kadimler'in, Wraith'ler tarafından yenilgiye uğrayıp Pegasus galaksisini terk ettiklerini de öğrenemezler. Zaman geçtikçe Kopyalar gelişir ve neredeyse Kadimler'in teknoloji düzeyine ulaşırlar. Atlantis ekibinin Kopyalar'ı keşfetmesiyle, Kopyalar Kadimler'i bulduklarını sanırlar, bir şekilde Atlantis'in yerini öğrenip yok etmek için, kendi yaptıkları Atlantis ikizi bir yıldızgemisiyle yola çıkarlar. Ancak, McKay her zaman olduğu gibi bu durumunda bir çaresini bulur ve Kopyalar'ın temel kodlarını bozmak için bir altuzay sinyali gönderir, bu sinyal Kopyalar'ın geçici bir süre donup kalmasını sağlar, daha sonra da bir şekilde kurtulmayı başarmışlardır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kopyalar, SNM üretiminde ve neredeyse Atlantis'inkine yakın özelliklerde uzaygemileri yaratmakta, Kadimler'den oldukça üstün bilgilere sahip oldukları söylenebilir. Görünüşleri insan ırkının görünüşyle tıpa tıp aynıdır; ayrıca, insanüstü yeteneklere sahip bir ırktır, örneğin Oberoth ismindeki Kopya, McKay'i koluyla kaldırmıştı hatta küçük bir hamleyle Ronon'ı itleyerek ona şiddetli bir darbe vermişti.

Birbirine bağlı bileşenleri üç milyardan fazla kimyasal kod dizininden oluşur. Kopyalar'ın Atlantis ekibini tehdit eden birçok tehlikeli silahaı vardır, ancak bir şekilde kodlarında değişiklik yapılırsa Atlantis ekibinin silahları Kopyalar üstünde işe yarıyabiliyor. Konvansiyonel silahların onların üstünde az etkisi olduğu görünüyor.

Tek bir dokunuş ile Kopyalar'ın temel kodlarında yapılan değişiklik ile üstün güçleri bir süreliğine engellenebilir, çünkü artık Kopyalar'da kendi kodlarını değiştirebilmektedir. Bu şekilde yabancıların silahlarına karşı bağışıklık kazanabiliyorlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ TRT tarafından yapılan çeviride "Asurans" kelimesi "Kopyalar" olarak çevrilmiştir.