Goa'uld

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yıldız Geçidi ırkları

Yıldız Geçidi SG-1 dizinden Goa'uldlar'ın özgün görünümü.
Goa'uld
Ana gezegeni P3X-888
İlk görünüşü Yıldız Geçidi

Goa'uld, Yıldız Geçidi mitolojisinde; Egomanyak, kendilerini "tanrı" kabul eden, insan ve unas gibi bir takım canlıların vücuduna yerleşip, vücudun kontrolünü ele geçiren asalak ırk. Galaksideki en güçlü goa'uldlar "Sistem Lordları" (düzen efendileri) denen bir konsey oluşturmuştur. Bu sistem lordları, tüm güce tek başına sahip olabilmek adına kendi aralarında da sürekli çatışma halindedir.

Genetik hafıza sayesinde doğuştan bilgilidirler. İnsanları "köle" ve "konukçu" olarak değerlendirirler, onlara tanrılarıymış gibi davranırlar. Bunun yanı sıra teknoloji hırsızlarıdır. İşlerine yarayacağına inandıkları her türlü teknolojik buluşu ele geçirmek için uğraşırlar. Kendilerine tehdit oluşturabilecek düzeyde geliştiğine inandıkları uygarlıkları yok etmeye çalışırlar. Tau'ri (dünya uygarlığı)'de bunlardan biridir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mitolojik Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Goa'uldlar, eski mitolojik dönemlerde insanlara kendisini tanrı olarak tanıttı ve galaksi boyunca farklı gezegenlere taşıyarak onları binlerce yıl köle olarak yönetti. Bazı insanlar Goa'uld tarafından larvalarını taşıması için genetik değişiklik ile Jaffa'ya dönüştürüldü, diğer insanlar ise Goa'uld asalağı tarafından konukçu olarak kullanıldı.

Köle olarak baskı altında çalıştırılması nedeniyle beş bin yıl önce Gize'de Ra'ya karşı isyan çıkar. Ra, bunun sonucunda Yıldız Geçidi cihazını gömer ve gezegeni terkeder. Tau'ri insanlarını kendi başlarına bırakır. Zamanla Yunan, Roma, Babil ve Mısır kültürleri içerisinde yer alan Goa'uld unutulur ve insan medeniyeti kendi başına gelişmeye başlar.[1]

Modern zamanda 1928'de Yıldız Geçidi arkeolojik keşif sırasında Mısır'da ortaya çıkarılır. 1939'da Amerika Birleşik Devletleri'nin gelişmiş bir silah olabileceğini düşünmesi ve Nazilerin ellerine geçmemesi için Colarado'daki çok gizli bir yer altı üssü olan Cheyenne Mountain'a getirilir.[1] Stargate filminde, Dr. Daniel Jackson tarafından cihazın amacı ve sembolleri çözülerek ilk gezegenlerarası keşif görevi yapılır. Filmden bir yıl sonra Children of the Gods bölümünde, Apophis'in geçitten geçerek Dünya'ya saldırması sonucunda Yıldız Geçidi Komutanlığı kurulur. Dünya'yı Goa'uld'a karşı savunmak için teknoloji bulmak ve başka gezegenlerde başka akıllı yaşam formları ile tanışmak amacıyla Yıldız Geçidi programı başlatılır.[2]

Goa'uld sistem lordlarından biri olan Ra.

Goa'uld Teknolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Goa'uld Alfabesi

Goa'uldlar, görünüş itibarıyla çok gelişmiş bir ırk olarak algılansalar da, esasen teknoloji hırsızlarıdır ve başka uygarlıkların buluşlarını kendilerine modifiye ederek kullanırlar. Bu modifiye edilmiş teknolojilerinin gereksinim duyduğu ana element ise Naquadah adlı eksantrik bir maddedir. Söz konusu madde bakımından zengin olan gezegen arayışlarını her zaman sürdürürler. Ayrıca tüm olumsuz özelliklerine rağmen, uzun yaşamalarını sağlayan bir tür yaşam lahiti kullanırlar.

Goa'uld Gemileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Goa'uldlar, "Hyperspace" özelliklerine sahip, son derece hızlı ve çeşitli türleri bulunan pek çok uzay gemisi kullanılırlar. Amacına göre boyutu ve vuruculuğu değişkenlik gösteren bu gemiler, Goa'uld gücünün en önemli unsurlarından biridir.

Ha'Tak[değiştir | kaynağı değiştir]

Goauld anagemisidir. Atmosfer üzerinden gezegeni vurabilmekte ve ışın halkaları bulunmaktadır. Güçlü kalkanlara sahiptir.

Al'Kesh[değiştir | kaynağı değiştir]

Goauld ortamenzilli bombardıman uçağıdır. Ağır silahlı olup, plazma vurucu gücü kullanır. Yüksek manevra kabiliyetine sahiptir.

Tel'Tak[değiştir | kaynağı değiştir]

Goauld kargo gemisidir. Kendi halkaları olan gemi, görünmez olabilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Stargate, Yönetmen: Roland Emmerich, Yaratıcı: Roland Emmerich ve Dean Devlin.
  2. ^ Jonathan Glassner & Brad Wright. "Children of the Gods". Stargate SG-1. 1. sezon. § 10. Showtime.