Richard Woolsey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Richard Woolsey
Richard Woolsey (SGA).jpg Robert Picardo tarafından canlandırılan Richard Woolsey karakteri.
İlk görünüş "Heroes (Part 2)" (SG-1)
Son görünüş "Enemy at the Gate" (Atlantis)
Açıklama
Ad Richard Woolsey
Durum Hayatta
Meslek Diplomat, NID ve IOA üyesi
Atlantis Seferinin Komutanı
Aile Boşanmış, çocuğu yok
Cinsiyet Erkek
Milliyet Amerika
Canlandıran Robert Picardo

Richard Woolsey, Kanadalı-Amerikalı SciFi Channel televizyon dizisinde kurgusal bir karakterdir, askerî bilim kurgu Yıldız Geçidi SG-1 ve Yıldız Geçidi Atlantis'te yer almıştır. Karakter Robert Picardo tarafından canlandırılmıştır, Woolsey ilk olarak "Heroesss" adlı SG-1 bölümünde, NID'in bir üyesi olarak göründü, Yıldız Geçidi SG-1'in yedinci sezonunda bir kez ve sezon 10'a kadar ayrı bölümlerde yer aldı. Ayrıca Yıldız Geçidi Atlantis'in beşinci sezonundan itibaren bir ana karakter oldu, daha öncesinde ise Atlantis'in üç ve dördüncü sezonlarında konuk oyuncu olarak yer alıyordu.

Yıldız Geçidi Atlantis'teki rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Wraith tehdidine karşın, Woolsey, Antarktika'daki Kadim Savunma Tesisine, Atlantis'teki SNM'yi götürmeyi düşündüğünü Dr. Weir'a söyler.[1] Ayrıca o Dr. Weir'ın Wraithler'e karşı başarısızlığını birliğine açıklaması için Dünya'ya geri çağıran bir IOA temsilcisidir.[2][3] O gerçekten Weir'n hareketlerini savunmaya çalışır, ama bir yandan da IOA meslektaşlarına saygı göstermek zorundadır. IOA Woolsey'i Atlantis'e Weir'ı gözlemlemesi ve Dünya'ya rapor getirmesi için gönderildi. Weir'ın yeteneklerini değerlendirmek, Atlantis ekibinin üyelerini oldukça kötü etkiledi. Ancak daha sonra Woolsey, IOA'ya Weir lehine bir rapor göndererek onun Atlantis'te görevinin başında kalmasını sağladı.[4] İleriki zamanlarda yaşayan bir grup Kadim bulundu ve Atlantis'in kontroloünü geri aldılar, daha sonra pazarlık yapılarak Woolsey ve General O'Neill'ın orada Kadimler'le iletişimde kalmasına izin verildi. Kısa süre sonra Atlantis Kopyalar'ın saldırısına uğradı, ve tüm Kadimler yok edildi, fakat Woolsey ve General O'Neill kurtulmayı başardı, şehrin saldırıda hasar gören bir kısmına saklandılar. Daha sonra Sheppard'ın kurduğu bir ekip tarafından kurtarıldılar, ama bu kurtarma planında Woolsey'i kandırdıkları için o hayal kırıklığına uğradığını dile getirdi.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Martin Wood. "Lost City". Yıldız Geçidi SG-1. 7. sezon. Bölüm 21 & 22. Sci Fi Channel.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)
  2. ^ Martin Wood. "No Man's Land". Yıldız Geçidi Atlantis. 3. sezon. Bölüm 1. Sci Fi Channel.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)
  3. ^ Andy Mikita. "Allies". Yıldız Geçidi Atlantis. 2. sezon. Bölüm 20. Sci Fi Channel.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)
  4. ^ Martin Wood. "Misbegotten". Yıldız Geçidi Atlantis. 3. sezon. Bölüm 2. Sci Fi Channel.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)
  5. ^ Brad Turner. "The Return". Yıldız Geçidi Atlantis. 3. sezon. Bölüm 10. Sci Fi Channel.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]