Yıldız Geçidi oyunları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Stargate SG-1: The Alliance
SG-1 The Alliance logo.jpg
Yapımcı Perception Studios
Motor Unreal Engine 2.5
Platformlar Xbox, PS2, Windows
Tür FPS

Yıldız Geçidi oyunlarının kökeni Roland Emmerich'ın yönetmenliğini yaptığı 1994 yapımı Yıldız Geçidi filmine dayanmaktadır.

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Stargate-3000[değiştir | kaynağı değiştir]

Stargate-3000, Aralık 2003'te MGM televizyon dizisi Yıldız Geçidi SG-1'den esinlenerek yapılan heyecanlı bir uçuş simülatörüdür.

Stargate pinball[değiştir | kaynağı değiştir]

Stargate pinball, 1995 yapımı tasarımı Ray Tanzer ve Jon Norris'e ait olan Gottlieb tarafından yayınlanan langırt oyunudur. Oyun, Yıldız Geçidi filmine değil, Yıldız Geçidi SG-1 televizyon dizisine dayanmaktadır. Bu oyunun çok toplu modu dahil birçok modu bulunmaktadır ve bir piramit bu oyunun temel özelliğidir.

Stargate TCG'de görülen Yıldız Geçidi resmi.

Stargate Trading Card Game[değiştir | kaynağı değiştir]

Stargate Trading Card Game (Kısaca: Stargate TCG), oyunun temli birçok Yıldız Geçidi serisine dayanmaktadır. Çevrimiçi oynanan bu oyun 2007 Nisan ayında yayınlandı.[1] Oyunun ilk sürümü Yıldız Geçidi SG-1'in konusu üzerine hazırlnmıştır daha sonra ise Yıldız Geçidi SG-1 ve Yıldız Geçidi Atlantis karışımı olarak güncellenen oyuna yeni kartlar eklenmiştir. Stargate TCG, Sony Online Entertainment tarafından tasarlanmış ve Comic Images tarafından yayınlanmıştır.

Stargate SG-1 Roleplaying Game[değiştir | kaynağı değiştir]

Stargate SG-1 Roleplaying Game, rol yapma oyunu Kanada-Amerikan ortak yapımı televizyon dizisi Yıldız Geçidi SG-1'e dayanmaktadır ve 2003 yılında Alderac Entertainment Group tarafından piyasaya sürülmüştür.[2] AEG's Spycraft'a dayalı oyun, d20 sistemi kullanmaktadır.

Video oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Stargate SG-1: The Alliance[değiştir | kaynağı değiştir]

Stargate SG-1: The Alliance (Kısaca: SG:TA), Unreal Engine oyun motorunun değiştirilmiş bir sürümü kullanılarak Yıldız Geçidi SG-1'in 8. sezonuna itafen hazırlanan birinci-kişi çatışma (tetikçi) oyunu olacaktı. Fakat oyunun yapımı 2006 yılında iptal edildi. Oyunun Yıldız Geçidi SG-1'in sezonlarına dayalı olarak oynanacağı söyleniyordu; mesela oyuncu bir görev için TV dizisinde gösterilen karakterleri seçerek onların yerine geçebilecekti.

Stargate: Empire at War[değiştir | kaynağı değiştir]

Stargate: Empire at War, Lucas Arts'ın oyunu olan Star Wars için yapılmış bir değişiklik (modifiksyon) paketidir: The Stargate Modding Group tarafından 1 Aralık 2008 tarihinde yayınlanmıştır.

Stargate Worlds[değiştir | kaynağı değiştir]

Stargate Worlds (Kısaca: SGW)[3] oyununun geliştiricisi Cheyenne Mountain Entertainment, bu MMORPG'u kapalı betasına dışarıdan oyuncu kabul ederek evreni kullanmaya başladılar. 2008'in sonlarında başlanan kapalı beta, 2009'un ortalrında tüm kullanıcılara açılmayı planlanıyordu, fakat yapımcılar maddi sorunları yüzünden oyunun çıkış tarihi biraz ertelendi.

2008 yılı sonlarında birkaç kişi(arkadaş ve ailesi) tarafından denenen kapalı beta sürümü ilk aşamasını tamamladıktan sonra, Stargate Worlds'ü yakında bir beta denemesi daha bekliyor.

Stargate Resistance[değiştir | kaynağı değiştir]

Stargate Resistance (kısaca SGR, Türkçe anlamı: Yıldız Geçidi Direniş) gelişim aşamasının son evresinde olan, çevrimiçi bir üçüncü şahıs nişancı oyunudur. Firesky ve Cheyenne Mountain Entertainment, hâlâ MMO (Devasa Çoklu Oyunculu Çevrimiçi) rol yapma oyunu Stargate Worlds'ün yapında mali sorunlar çekse de, işleyiş halen devam ediyor, ve 8 Aralık 2009'da duyurulan bu ikinci oyununun üzerinde çalışıyorlar. Resmî web sitesindeki bilgiye göre oyun 2010'un ilk çeyreğinde çıkacak.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Stargate Online Trading Card Game". Sony Online Entertainment. 24 Haziran 2009 tarihinde erişildi.
  2. ^ Newquist, Ken. "Stargate SG-1 Roleplaying Game (Review)". SciFi.com. 25 Haziran 2009 tarihinde erişildi.
  3. ^ "Check out the SGW page at Gamespot". Stargate Worlds. 9 Eylül 2008 tarihinde erişildi. Retrieved June 24, 2009.
  4. ^ "Game FAQ". Stargate Resistance. 8 Aralık 2009. 26 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]