Teyla Emmagan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Teyla Emmagan
Teyla Emmagan (SGA).jpg

Rachel Luttrell'ın canlandırdığı Teyla Emmagan karakteri.

İlk görünüş "Rising"
Son görünüş "Enemy at the Gate"
Açıklama
Ad Teyla Emmagan
Durum Hayatta
Meslek Athos halkının lideri
Aile Torren (babası), Torren John Emmagan (oğlu), Tagan (annesi)
Canlandıran Rachel Luttrell

Teyla Emmagan, ilk kurgusal karakterini canlandıran Rachel Luttrell tarafından, bilimkurgu dizisi Yıldız Geçidi Atlantis'te yer alan Athos'lu bir kadın. Tagan'ın kızı ve bir gezegende Athos halkının lideridir. Teyla ailesini bir Wraith istilası sırasında kaybetmiştir. Ayrıca, o askeri stratejisinde yetenekli olduğu gibi bir dövüş ustasıdır ve Pegasus gökadasındaki çoğu ırk ve gezegen hakkında bilgiye sahiptir, dünya teknolojisini kullanma konusunda ise yine çok başarılıdır; bazı zamanlar John Sheppard ile sopalarla dövüşme alıştırmaları yapmaktadır.

Yıldız Geçidi Atlantis'teki rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Teyla Emmagan, Pegasus Gökadasında içinde çiftçilerin ve avcıların bulunduğu Athosians (Athoslular) halkının lideridir. O Tagan'ın kızıdır. Athoslular Atlantis ekibiyle ilk defa "Rising" adlı ilk bölümde karşılaştılar ve bu karşılaşma Atlantis ekibinin Pegasus Gökadasındaki ilk yerlilerle karşılaşmasıydı. Bu karşılaşmanın hemen ardından Teyla ve halkı Atlantis şehrine tahliye olmak zorunda kaldı. Belli bir süre geçtikten sonra Atlantis'te bir olay olur ve ekip Athoslulardan şüphelenirler ve Athoslular bu duruma karşılık olarak Atlantis'i terk etmeye karar alırlar ardından Atlantis'in bulunduğu gezegendeki anakaraya yerleşirler. Fakat Teyla Atlantis'te John Sheppard'ın ekibinin yanında kalmaya karar verir.

Dizinin birinci sezonunun "The Gift" adlı bölümünde, Teyla ve Atlantis ekibi, onun atalarına bir Wraith bilim adamı tarafından üzerinde deney yapıldığını öğrenir, ve Teyla'nın bu sayede Wraithler'i telepatik şebeke sınırları içerisinde yaklaştıklarını hissedebilme özelliğinin vücudunda bulunan Wraith DNA'sı sayasinde olduğu ortaya çıkar ve bu DNA çok az Athoslu'da vardır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Teyla'da birçok Athoslu özelliği vardır. Ayrıca vücudunda bulunan Wraith DNA'sı sayesinde onlarla iletişim kurabilmektedir. Athoslular kendilerini her ne kadar savaşçı olarak görmeselerde, birçok dövüş becerisine sahiptirler. Athoslular'ın Pegasus Gökadasında seyahat ettikleri ve ticaret yaptıkları birçok dünya vardır; onların bu bilgileri birkaç kez gökada yolculuklarında işe yaradı. Athoslular maneviyete önem veren kişiler olarak atalarına tapmaktadırlar ve onlara adak adayıp dualar ediyorlar.

Kavramsal geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Asıl senaryoda ona Teyla Mikala deniliyordu.[1] Kira Clavell originally auditioned for the role of Teyla, but although she caught the eye of the producers, she was not "quite right for Teyla" and was given the role of Amaterasu in the SG-1 two-parter "New Order" instead.[2] Dördüncü sezonda Teyla'nın hamile kalmasının sebebi, Luttrell'ın gerçek hayatta hamile olmasından dolayı olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gateworld.net - More regular characters revealed for Atlantis". 25 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2009. 
  2. ^ Mallozzi, Joseph. "In the Making: "New Order, Part 1 2 Mayıs 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". GateWorld. Retrieved 3 Ağustos 2008 tarihinde erişildi.