Jennifer Keller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Jennifer Keller
Jennifer Keller (SGA).jpg Jewel Staite tarafından canlandırılan Jennifer Keller karakteri.
İlk görünüş "First Strike"
Son görünüş "Enemy at the Gate"
Açıklama
Ad Jennifer Keller
Durum Hayatta
Meslek Tıp doktoru, Atlantis Ekibinin Baş Sağlık Görevlisi
Aile Annesi (ölmüş)
Babası (hayatta)[1]
Cinsiyet Kadın
Milliyet Amerika
Unvan Atlantis Baş Sağlık Görevlisi
Canlandıran Jewel Staite

Doktor Jennifer Keller, Kanadalı-Amerikalı SciFi Channel televizyon dizisinde kurgusal bir karakterdir, Yıldız Geçidi SG-1'in an ürünü olan Yıldız Geçidi Atlantis'te yer almıştır. Kanadalı aktris Jewel Staite tarafından canlandırılmıştır, Staite daha önceden, Yıldız Geçidi Atlantis'in ikinci sezon "Instinct" adlı bölümünde Wraith Ellia'yı da canlandırmıştır. O, Carson Beckett karakterini canlandıran Paul McGillion'ın diziden ayrılmasından sonra yerini doldurmak için üreticiler tarafından Jennifer Keller karakteri yaratıldı. Keller'ın, dördüncü sezonda tekrar eden bir rolü vardı, ve sonra düzenli olarak beşinci sezonda da yer aldı.[2]

Dr. Keller ilik olarak üçüncü sezonun son bölümü olan "First Strike"da göründü. Keller parlak genç bir bilim insanı ve Atlantis Ekibinin bir üyesidir, Atlantis'te Dr. Carson Beckett'ın ölümünden sonra Atlantis Baş Sağlık Görevlisi olarak görevlendirilir. İlk başlarda o, iddialı olmayan bir karakter olarak gözüküyordu, ama zaman içinde cesur olduğu ispatlanmıştır. Beşinci sezonun sonuna doğru, diğer ekip üyesi Rodney McKay'le bir ilişkiye başlar.

Yıldız Geçidi Atlantis'teki rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Dr. Keller, Chippewa Falls, Wisconsin'de doğmuş ve büyümüştür. Atlantis Seferi'ne katılmadan birkaç yıl önce annesi ölmüştür. Onda vertigo hastalığı vardı.[1] Okul yıllarında, çok başarılıdır, yaşıtlarına göre üç yıl önde ilerlemektedir, 15 yaşında liseden mezun olur ve 18 yaşına gelmeden üniversite diplomasını kazanır. Daha sonra doktor olmak için eğitim görmüştür,[3] Atlantis Ekibinin Baş Sağlık Görevlisi Doktor Carson Beckett'ın ölümünden sonra fazla istekli olmayarak yeni Atlantis Baş Sağlık Görevlisi olur.[4] Ayrıca Keller hiçbir zaman Carson kadar iyi olamayacağını söylüyor, fakat Dr. Weir ona bu konuda iyi olduğunu söylüyor.[5] Onun ilk görevlerinden birisi ise Kopyalar tarafından yaralanan, durumu ağır olan Dr. Weir'in hayatını kurmarmaktı.

Kavramsal geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Jewel Staite, daha önceden, Yıldız Geçidi Atlantis'in ikinci sezon "Instinct" adlı bölümünde Wraith Ellia'yı canlandırmıştır.

Yapımcı Martin Gero, Jennifer Keller karakterini "First Strike" adlı bölümde oluşturmuştur. Daha sonra yapımcılar "Instinct" bölümünde Ellia'yı canlandıran Staite'den mennun kaldıkları için, bu rolü de ona vermeyi kararlaştırmışlardır. Paul McGillion, Carson Beckett olarak diziden ayrıldıktan sonra Martin Gero Beckett yerine Keller istemiyordu, fakat yine de o bu rolü aldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Andy Mikita. "Missing". Yıldız Geçidi Atlantis. 4. sezon. Bölüm 7. Syfy.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)
  2. ^ Yıldız Geçidi Atlantis'in üreticisi Joseph Mallozzi'nin Bogundan. 6 Şubat 2008 tarihinde erişildi
  3. ^ Andy Mikita. "Quarantine". Yıldız Geçidi Atlantis. 4. sezon. Bölüm 13. Syfy.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)
  4. ^ Will Waring. "Sunday". Yıldız Geçidi Atlantis. 3. sezon. Bölüm 17. Syfy.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)
  5. ^ Martin Wood. "First Strike". Yıldız Geçidi Atlantis. 3. sezon. Bölüm 20. Syfy.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]