Yıldız Geçidi SG-1 karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yıldız Geçidi SG-1 karakterleri, sağdan sırasıyla; * Vala Mal Doran * Janet Frasier * Hank Landry * Teal'C * Cameron Mitchell * Jack O'Neill * Samantha Carter * Daniel Jackson * George Hammond

Bu maddede ilk bölümü 27 Temmuz 1997 yılında Showtime kanalında yayınlanan Amerika-Kanada askerî bilimkurgu dizisi dizisi Yıldız Geçidi SG-1'in karakter listesi bulunmaktadır.

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Jack O'Neill[değiştir | kaynağı değiştir]

Jack O'Neill karakterini canlandıran Richard Dean Anderson.

Başlangıç filminde Kurt Russell'ın canlandırdığı Jack O'Neill karakterini, filmin devamı niteliğindeki Yıldız Geçidi SG-1'de Richard Dean Anderson canlandırmıştır.

Hava Kuvvetleri'nde görevli bir albay olan (Stargate kurgu dünyasının ilerleyen dönemlerinde Korgenaralliğe kadar terfi eder) Jack O'Neill, Stargate görevinin bitmesinin ardından evine çekilir. Ta ki Stargate'in yeniden açılıp Apophis ve adamlarının saldırıda bulunmasına kadar. Bu olayın akabinde yeniden göreve çağrılır.

SG-1 ekibinin komutanı olarak 7 yıl görev yapar. 7. sezondan itibaren Stargate Komutanlığı'na getirilir. 8. sezon sonunda Stargate konusunda Washington'a atanarak SG-1'den ayrılır. Bundan sonra hem SG-1 hem de Yıldız Geçidi Atlantis ve hem de Yıldız Geçidi Evren dizilerinin kimi bölümlerinde konuk oyuncu olarak karşımıza çıkar.

Daniel Jackson[değiştir | kaynağı değiştir]

Daniel Jackson karakterini canlandıran Michael Shanks.

Başlangıç filminde James Spader'in oynadığı Daniel Jackson karakterini dizide Michael Shanks canlandırır. Daniel, Mısır'ı ve uygarlıkların birbiriyle ilişkilerini inceleyen bir antropolog, dilbilimci ve uzmandır; 20'den fazla dil konuşabilmektedir.

İlk olarak Yıldız Geçidi'ni çalıştırmak üzere askeri üsse alınır ve bu görevi başarır. Stargate 1994'te ekip ile birlikte gittikleri Abydos gezegeninde âşık olduğu Share ile birlikte kalır. SG-1 görevi başlayınca ekip onu almaya gelir. Share'yi Apophis kaçırır. Tek amacı eşini bulmaktır. Bu amaçla SG-1 ekibine katılarak, yeniden keşif görevlerine başlar.

6. sezonda Daniel yükselerek ekipten ayrılır. Ancak 7. sezonda tekrar SG-1'e katılır. Daniel karakteri Stargate için bir başlangıç olup, Yıldız Geçidi'nin bir simgesi haline gelmiştir.

SG-1'in neredeyse tüm bölümlerine eşlik etmiş olan Daniel, SGA ve SGU dizilerine de konuk olmuştur. SG1'in bitimine müteakip çekilen Stargate: The Ark of Truth ve Stargate: Continuum filmlerinde de rol almıştır.

Samantha Carter[değiştir | kaynağı değiştir]

Samanta Carter.

İlk olarak, Stargate SG-1 dizisinin Children of the Gods isimli pilot bölümünde Yüzbaşı rütbesiyle karşımıza çıkar. Astrofizik uzmanı olan Samanta Carter, dizinin en önemli kadın karakteri konumundadır. Samanta Carter, bilimsel konuların çözümünde hem Daniel Jackson hem de Janet Frasier ile önemli çalışmalara imza atmıştır. Geçit sisteminin sırlarının çözümünde de etkin rol almıştır. Stargate SG-1 boyunca dizide hep rol almış, dizi bitince de Stargate Atlantis'e geçmiştir. Stargate SG-1 boyunca verdiği üstün hizmetleri nediniyle önce binbaşılığa, ardından yarbaylığa ve nihayetinde de Albaylığa terfi etmiştir.

Stargate Atlantis'de Dr. Elizabeth Weir'dan sonra bir sezon boyunca albay rütbesiyle üs komutanlığı yapmış, ardından görevini Richard Woolsey'e bırakarak Kadimler'in uçan kenti Atlantis'den ayrılmıştır. Atlantis'de görev aldığı süre boyunca, ekibin Wraithlar'la yaptığı savaşın gidişatını değiştiren pek çok karar almıştır.

SG-1'in bitimine müteakip çekilen Stargate: The Ark of Truth ve Stargate: Continuum filmlerinde de yer almıştır.

İlk olarak yeni nesil Yıldız Geçidi dizisi Yıldız Geçidi Evren'in pilot bölümünde Albay Samantha Carter olarak "George Hammond" gemisinin kaptanlığını yaparken görülür. Söz konusu bölümde bir kadim gemisi olan Destiny'e gitmek için, uzun süredir üzerinde çalıştıkları gerekli sembol dizilimini ve enerji sorununu çözmeyi amaçlayan ekip, Icarus adında koşullara uygun bir gezegen bulur ve buraya üs kurarak çalışmalar başlatır.

Ancak kendilerine Lucian İttifakı diyen bir örgüt tarafından Icarus gezegenine saldırı düzenlenir. Albay Samantha Carter, saldırıyı önlemek ve gezegendekilerin hayatlarını korumak adına, komutasındaki mürettebatıyla örgüte direniş gösterir.

Son olarak Samantha Carter karakteri, Yıldız Geçidi Evren dizisinin "Incursion: Part 1" adlı, 1. sezon 19. bölümünde, Lucian İttifakı'yla mücadele içerisindeyken görülmüştür.

Teal'C[değiştir | kaynağı değiştir]

Teal'c karakterini canlandıran Christoper Judge (Ortadaki siyahi asıllı kişi).

Goa'uld düzen efendilerinden biri olan Apophis'in baş adamı olan Teal'c bir Jaffa'dır. (Jaffa: Goa'uld'ların savaşçı askerleri) Goa'uld'ların Tanrı rolünü oynadıklarını anlayan Teal'c, Chulak'taki bir görev sırasında SG-1'e yardım ederek kaçmalarını sağlamış ve SG-1 'in bir üyesi olmuştur. 10 sezonluk SG1'in tamamında yer alır. Soğuk kanlıdır. Sezon boyunca birkaç defa gülümser.

Cameron Mitchell[değiştir | kaynağı değiştir]

Cameron Mitchell karakterini canlandıran Ben Browder.

Jack O'Neill diziden ayrıldıktan sonra SG-1'in dördüncü eleman sıkıntısını kapatmak için ekibe katılır. Yarbay Cameron, 7. sezon sonundaki "Lost City" adlı bölümde Anubis ile yapılan savaşta avcı uçağını kullanarak SG1'in görevi tamamlasında katkıda bulunmuştur. Bu başarısı sebebiyle Tümgeneral Jack O'Neill ona nereye isterse oraya atanacağını söylemiştir.

Jack O'Neill gibi neşeli, şakacı ve esprtüel bir karakter olan Mitchell, O'Neill'ın boşluğunu kapatmayı başarmış ve izleyiciye kendini sevdirmiştir.

Vala Mal Doran[değiştir | kaynağı değiştir]

Vala Mal Doran karakterini canlandıran Claudia Black.

Vala bir Goa'ulda sahiptir. Tok'ra Vala'nın yaşadığı köyü yerle bir eder. Ancak Vala'ya acır ve onun içindeki goauld simbiyotiğini çıkarır. Ticaret ve satıcılıkla uğraşan bir karakter olan Vala'da yalancılık, sahtekarlık, dolandırıcılık, ukalalık gibi bir takım kötü huylar mevcuttur. İlk olarak Daniel Jackson'ın Atlantis'e gitmesini engelleyen Vala, daha sonra Merlin'in hazinesini bulmak için tekrar SG-1'e katılır.

10. sezonda tekrar ekibe katılan Vala, bundan sonra hep ekiple kalır. Daniell'a arasında süekli bir kavga, tartışma vardır. SG-1'in yaramazı olmayı başarır.

George Hammond[değiştir | kaynağı değiştir]

George Hammond karakterini canlandıran Don S. Davis.

Stargate serisindeki hayalî karakter. Stargate SG-1 televizyon dizisinin ilk yedi sezonunda Yıldız Geçidi Komutanlığı (SGC)'nın komutanlığı yaptı. Don S. Davis tarafından canlandırıldı. Yedinci sezon finalinde buradaki görevinden alınarak sekizinci sezonun başlangıçında yeni kurulan Ana Dünya Güvenliği Kumutanlığı'nın başına getirildi. Hammond'ın SG-1'ın onuncu sezonunda emekliliğe ayrıldığı, SG-1 dizisinin yan dizisi Stargate Atlantis'in "Enemy at the Gate" bölümü ise ölümünden önce görüldüğü son sahneydi.

Don S. Davis, SG-1'ın yedinci sezonunda sağlık problemleri nedeniyle ayrımlasına rağmen Stargate Atlantis'in birinci sezonunda göründü. Haziran 2008'de kalp krizinden ölmeden önce, 2008'de direkt DVD olarak yayınlanan Stargate: Continuum filminde son kez göründü. Hammond karakteri ile "Heroes, Part 2" böülümündeki performansından dolayı Davis, 2004 Leo Ödülleri'nde "Dramatik Diziler: En İyi Destekleyici Erkek Performansı" kategorisinde aday gösterildi.

Hank Landry[değiştir | kaynağı değiştir]

Hank Landry karakterini canlandıran Beau Bridges.

Gen. Hammond'dan sonra Stargate Komutanlığı'nın başına getirilen General Landry, O Neill'ın arkadaşıdır. O'Neill üs komutanlığını bir yıl yapıp Washington'a atanınca yerine geçer. 9 ve 10. sezonlarda üs komutanlığı yapar. SG-1'in dışında konuk oyuncu olarak Yıldız Geçidi Atlantis'de de oynamıştır. Esprili bir yapıya sahip olan Landry, bazen küçük şakalarla ekibini şaşırtmaktadır.

Jonas Quinn[değiştir | kaynağı değiştir]

Jonas Quinn karakterini canlandıran Corin Nemec.

Daniel'in ölmesine neden olan bilimsel çalışmanın yapıldığı gezegen halkındandır. Daniel'in ölümüne sebebiyet veren hammadeden biraz alarak dünayaya kaçar. Bu onun kendi gezegeninde hain ilan edilmesine sebep olur. Daniel'ın ölümünden kendini sorumlu tutmaktadır. Zorlu bir süreçten sonra SG-1'in üyesi olur. Hızlı öğrenme kabiliyeti sayesinde Daniel'ı aratmaz. Bir sezon boyunca(6. sezon) dizide rol alır. 7. sezonun 2. bölümünde Daniel'in dönmesinin ardından halkının yanına gider.

Sonraki sezonlarda tekrar diziye konuk olmuştur.

Janet Fraiser[değiştir | kaynağı değiştir]

Janet Fraiser karakterini canlandıran Teryl Rothery.

Stargate Üs Komutanlığı'nın kıdemli doktorudur. SG-1 ekibinin hayatını kurtarmada birçok kere başarılı olmuştur. Nadiren düya dışı görevlere çıkar. Samantha Carter'ın üsdeki en yakın arkadaşıdır. 7. sezonda bir dünya dışı görevdeyken haytını kaybeder.

Walter Harriman[değiştir | kaynağı değiştir]

Astsubay Kıdemli Başçavuş Walter Harriman, Kanada-Amerikan televizyon dizisi Yıldız Geçidi SG-1'de kurgusal bir karakterdir, birinci Körfez Savaşı sırasında navigasyon ve otomatik uçuş kontrol işlemlerindeki başarısından sonra Yıldız Geçidi Komutanlığı'na katıldı. Genel Hammond, onu mükemmel teknik yeteneği olan ve Yıldız Geçidi'di aşırı baskı altında kullanabilecek soğukkanlı birisi olarak işe aldı. O, yükleme, bomba gezintisi bakım ve onarımı, silah denetiminin yanı sıra, otomatik uçuş kontrol sistemleri konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca test ve hassas ölçüm cihazları korumada, radyo ve seyir donanımları konusunda uzmandır.