Wraith (Yıldız Geçidi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yıldız Geçidi ırkları

SGA televizyon dizisinin "Suspicion" bölümünde Steve adındaki Wraith.
Wraith
Ana gezegeni Yok
İlk görünüşü Rising
Son görünüşü Enemy at the Gate

Wraithler, bilimkurgu televizyon dizisi Yıldız Geçidi Atlantis'te yer alan yabancı yaratıklardır, ilk olarak pilot bölüm olan "Rising"de görülmüşlerdir. Onlar, insanların yaşam gücünü emerek beslenirler ve Pegasus gökadasında Wraith'lerin baskın bir gücü vardır. Yıldız Geçidi Atlantis'in ilk bölümünde ana karakterler Wraith'ler tarafından ezici bir saldırıya uğramıştır ve hayatta kalmak için bir yol bulmaya odaklanmışlardır.

Dizideki tüm Wraith'ler insanlar tarafından adlandırılır, bugüne kadar hiçbir Wraith ismini açıklamamıştır. John Sheppard yakalanan çoğu Wraith'e komik ve cinsine özgü Dünya isimleri verir. Dizide savaşçı olmayan birçok Wraith'i James Lafazanos, dişi Wraith'leri ise genellikle Andee Frizzell canlandırdı. James Lafazanos dizinin 2. sezonundan itibaren Wraith'leri canlandırmayı bıraktı. Diğer erkek Wraith'ler ise Christopher Heyerdahl (sezon 3 itibarıyla), Jeffrey C. Robinson (sezon 2), Dan Payne (sezon 3), James Bamford (sezon 3), Brendan Penny (sezon 4) ve Tyler McClendon (sezon 5) tarafından oynandı.

Wraith Enzimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Wraith'lerin nasıl çalıştığı hakkında hâlâ bir fikrimiz yok, fakat Wraith'ler beslenme esnasında kurbanına özel bir enzim enjekte ediyor. İnsan vücuduna karışan bu enzim, kalbin geçici olarak çalışmasını yani insanın hemen ölmemesini sağlıyor.

Carson Backett'ın Raporu;[değiştir | kaynağı değiştir]

Wraith enzimi, Wraith'ler beslenirken kurbanlarının kan dolaşımına yavaşça enjekte ettikleri bir enzimdir. O, insan vücudunun geçici olarak güçlenmesini ve kalbin çalışmasını devam ettirmeyi sağlıyor. Bu da kurbanın yani insanın hemen ölmesini engelliyor. Wraith kurbanından beslenirkeniçine enjekte ettiği bu enzim, insan vücudunda bağımlılık etkisi yapıyor, bu şekilde Wraith'in istediği gibi içine enzim enjekte edilen kurban onunla birlikte gelmek zorunda kalıyor.

McKay'in elinde şişede duran bir Wraith enzimi.

Eğer, Wraith beslenmeye ara verecek olursa, enzim kurbanları inanılmaz güçlü kıldığı için ve daha dirençli yaptığı için, o kurbanı kozalayıp daha sonra da beslenebiliyor. Aiden Ford, Atlantis ekibi ve Wraith'lerin arasında gerçekleşen bir savaşta iken bir Wraith ondan beslenmeye çalışıyor ve yaralanan bir arkadaşı Wraith'i öldürmek için son nefesinde bir bomba atıyor, böylece Aiden Ford ve ondan beslenmeye çalışan Wraith ile birlikte aşağıya düşüyorlar, Wraith beslenme işlemini tam olarak bitiremediği için Aiden Ford'un içine sadece enzim enjekte edilmiş oluyor ve suya düştükleri zaman yaşamayı başarıyor, daha sonra iyileşemeyeceğini öğrenince bir Gölet Dalgıcı alarak Atlantis'ten kaçıyor. Kaçtığı gezegende Wraith avlayarak enzimlerini alıyor ve daha sonra gittiği gezegendeki bir grup insanla çete kuruyor. Bu insanlara da enzim kullanmayı öğretiyor, daha sonra Atlantis ekibinden John Shepherd'ın ekibi Ford'u buluyor, ama çetenin eline düşüyorlar. Ford'un amaca aslında kötü değildir bir Wraith avcı gemisi ele geçirmiştir ve bununla Wraith ana gemisine girerek oraya bir bomba koymayı planlıyor, bu yüzden McKay'e o avcı gemisini tamir ettiriyor ve McKay'i orada birkaç adamla bırakarak diğerlerini alıyor ve ana gemiye gidiyorlar. Bu sırada McKay oradan kaçmak için bir fikir buluyor, onu kapattıkları odada Wraith enzimleri bulunuyor. McKay'de güçlenip onu tutan iki adamı haklamak için yüksek dozda enzim alıyor ve adamları yenmeyi başarıyor. Böylece Yıldız Geçidi'ne ulaşıp Atlantis'e dönüyor, aldığı yüksek dozda enzim sayesinde Atlantis'e geldikten biraz sonra bayılıyor ve daha sonra kendisini toparlayabiliyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]