İçeriğe atla

Yıldız Geçidi SG-1

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Stargate SG-1
TürBilimkurgu
Macera
Dram
GeliştirenBrad Wright
SenaristBrad Wright
Jonathan Glassner
YönetmenJonathan Glassnerr
BaşrolRichard Dean Anderson
Michael Shanks
Amanda Tapping
Christopher Judge
Don S. Davis
Elizabeth Hoffman
Keene Curtis
Gary Jones
Nancy McClure
BesteciJoel Goldsmith
Ülke Kanada
 ABD
Diliİngilizce
Sezon sayısı10
Bölüm sayısı213 (bölümleri listesi)
Yapım
Gösterim süresi41 dakika
Dış bağlantılar

Stargate SG-1 - Kommando SG1 - ya da kısaca SG-1, Antik Mısır tanrıları ile uzaylılar arasında bağ kuran 1994 yapımı Yıldız Geçidi (Stargate) filminin devamı niteliğindeki televizyon dizisidir. Dizi Yıldız Geçitleriyle galaksiyi dolaşan keşif takımı SG1'ın maceralarını konu alır. Dizi 10. sezonunda toplam 213 bölümle sona ermiştir.

Yıldız geçidi sayesinde farklı gezegenler arasında geçişler yapılabilen dizide dost ve düşman farklı ırkların Tauri (Dünya) halkıyla olan ilişkileri işlenmektedir. Bu gezengenlerde SG-1 takımının başına gelen olaylar anlatılmaktadır. Antik Mısır tarihi de dizide bol bol yer almaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Stargate (1994) filminin dizi şeklinde çekilmiş devamıdır. İlk yayınlandığı tarih 1997'dir ve 2007'ye kadar devam etmiştir. Bu nedenle bilimkurgu dizileri arasında 9 sezonluk The X Files (Gizli Dosyalar) dizisini geride bırakmıştır.

Başlangıç filminde tanrı Ra yok edilmiştir. Abydos halkı özgürdür. Dr. Daniel Jackson Abydoslu Share ile evlenir ve geriye dönmez. Bir yıl sonra dünyadaki Yıldız Geçidi açılır. İçinden Goa'uld'lar gelir. Nöbetçi personelle çatışmaya girerler ve bir kadın personeli kaçırırlar. Bu olağanüstü durum üzerine Albay Jack O'Neill tekrar çağrılır. Bu saldırının Abydos'dan geldiği düşünülür. Daniel'a mesaj gönderilir. Ve Jack O'Neill ve Yüzbaşı Samanta Carter'ın içinde olduğu bir ekip Abydos'a gider. Daniel onlara keşfettiklerini gösterir. Bu sırada aynı Goa'uld'lar Abydos'a gelir ve Share'yi kaçırır.

Daniel Yıldız Geçidi'nin sadece Dünya-Abydos arasında değil, tüm evrene yayılmış bir sistem olduğunu keşfeder. Bulduğu bir tapınakta birçok gezegenin koordinatları(semboller) vardır. Bu semboller kamerayla kayıt altına alınır. Geçide geldiklerinde Share'nin kaçırıldığı görürler. Hem içindeki araştırma duygusu hem Share'yi bulmak için ekibimizle Dünyaya döner.

Abydos'da bulunan sembollerle keşif gezegenleri belirlenir. Daha sonra keşfedilen gezegenlerden bulunan sembollerle bu gezegenler artar. Kurulan birçok SG takımlarından en önemlisi SG-1, Albay Jack O'Neill, Yüzbaşı Samanta Carter, Dr. Daniel Jackson ve Jaffa halkının özgürlüğüne inan Teal'c'den oluşur. Birçok gezegeni keşfederler. Birçok ırkla tanışır ve birçok teknolojiye ulaşırlar. İnsanların Goa'uld'lar tarafından geçit aracılığıyla diğer gezegenlere köle amacıyla götürüldüklerini, Stargate'in Eskiler denilen ırk tarafından yapıldığını, Dünya'da mitolojide tapılan Ra, Apophis, Thor, Anubis gibi tanrıların uzaylı olduklarını keşfederler.

SG-1'in nihai amacı yeni teknolojiler keşfetmekte olsa, yeni ırklarla tanışmışlar ve Goa'uld sahte tanrıları yok etmekle uğraşmışlardır.

Üyelerinin nadiren değiştiği SG-1 Ekibi keşiflerle akıl almaz maceralara atılmıştır.

Diğer bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi Atlantis adlı ayrı dizisiyle devam etmiş olup iki yeni filmi bulunmaktadır. Bunlardan biri dizinin devamı ve son bölümü olan The Ark Of Truth diğeri ise yeni bir konu işleyen Continuum. Bu iki film de Yıldız Geçidi SG-1 altyapılıdır. Ayrıca Stargate'in yeni dizisi Universe 2009'da yayında olacak. Ayrıca 2010 yılında yayınlanması planlanan Yıldız Geçidi Atlantis'in devamı niteleğindeki Stargate: Extinction, Wraith ırkının yok oluşunu anlatacaktır.

Türkiye'de ilk bölümü TRT 1 tarafından 14 Nisan 2007 tarihinde saat 23:35'te yayınlanan Yıldız Geçidi SG-1'in tanıtım yazısı TRT'nin resmî web sitesinde şöyle yapılmıştır:[kaynak belirtilmeli]

Özellikle bilimkurgu meraklılarının fanatik bir şekilde takip ettiği “Yıldız Geçidi”, bu haftadan itibaren birinci sezon bölümleriyle TRT’de izleyicileriyle buluşuyor.

Antik Mısır tanrıları ile uzaylılar arasında ilişki kuran 1993 yapımı “Yıldız Kapısı- Stargate” filminin devamı niteliğindeki televizyon dizisi, yıldız kapılarıyla galaksiyi dolaşan keşif takımı SG1'ın nefes kesen maceralarını anlatıyor. Televizyon tarihinin en uzun soluklu dizilerinden biri olan “Yıldız Geçidi”nin yönetmenliğini Marıo Azzopardı üstleniyor. Dizinin başrollerinde ise Richard Dean Anderson, Michael Shanks ve Amanda Tapping rol alıyor.

Ra'ya benzeyen bir uzaylı, yıldız geçidinden dünyaya gelerek dört askeri öldürür ve birini kaçırır. Yıldız geçidi görevinden bir yıl sonra Albay Jack Oneill yeniden göreve çağrılır.

— TRT resmî web sitesi - Yayın akışı tanıtımı

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör / Aktris Rolü
Richard Dean Anderson Jonathan Jack O’Neill
Amanda Tapping Samantha Carter
Michael Shanks Daniel Jackson
Christopher Judge Teal'c
Teryl Rothery Janet Fraiser
Don S. Davis George Hammond

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]