Furling

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yıldız Geçidi ırkları
Furling (Stargate SG-1).jpg
SG-1 televizyon dizisinin "200" bölümünde Jack O'Neill ile el ele dolaşan bir Furling.
Furling
İttifaklar  Asgard, Kadimler ve Nox
İlk görünüşü The Torment of Tantalus
200

Furling, Stargate SG-1 televizyon dizisinin The Fifth Race bölümünde geçen Asgard, Kadimler ve Nox tarafından[1] oluşturulan "Dört Büyük Irk İttifakı" üyesi bir ırktır.[2] Fakat dizide kendilerinden nerede ise hiç bahsedilmedi. Paradise Lost bölümünde Harry Maybourne, Jack O'Neill ile birlikte Furling teknolojisi olan ışınlama kemeri ile bir ütopik koloniye ulaştı.[3] Bölümde Furling iskeletlerine yer verilmesi düşünülüyordu ama üretimin fazla pahalıya mal olmasından dolayı vazgeçildi.[4] Başka bir nedeni ise isimlerinden dolayı sevimli ve şirin yaratıklar şeklinde gösterilmeleri gerekmekteydi.[4]

Furlingler hakkında detaylı bilginin olmaması hayranları tarafından ırka yönelik merak konusu oldu.[5] Zamanında yapımcı Robert C. Cooper'a sorulan "Bize neden Furlingler hiç tanıtılmadı?" sorusuna "Kim bizler olmadığını söylüyor?" diye yanıt verdi.[5] Yazarlar daha sonra hiçbir şekilde Furling teknolojisi ve halkı hakkında bilgi sunmadı. Fakat Joseph Mallozzi sonunda Stargate SG-1 dizisinin onuncu sezonunda Furlingler hakkında bir bölüme yer verdi.[6]

Sci Fi Channel tarafından yayınlanan 200. bölümde, Cooper "Sonunda Furlingleri görmeye gidiyoruz" dedi. Aslında dizinin içerisinde yayınlanan "Wormhole X-Treme!" adındaki hayalî televizyon dizisine dayalı hayalî bir sahneydi.[7] Stargate evrenindeki Stargate SG-1 dizisinin bir parodisiydi. Furlingler, Ewok olarak tasvir edildi[7] ve SG-1 ekibinin teması sırasında Goa'uld tarafından imha edildiler.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ David Warry-Smith. "The Fifth Race". Stargate SG-1. 2. sezon. Bölüm 15. Sky1.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)
  2. ^ Jonathan Glassner. "The Torment of Tantalus". Stargate SG-1. 1. sezon. Bölüm 10. Showtime.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)
  3. ^ William Gereghty. "Paradise Lost". Stargate SG-1. 6. sezon. Bölüm 15. Sky1.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)
  4. ^ a b "Paradise Lost"'un DVD'deki yorumsal gösterimi.
  5. ^ a b "INSIDE STARGATE SG-1: Questions from viewers". SCI FI Magazine. Şubat 2006. 
  6. ^ "Stargate SG-1 Season Ten" (İngilizce). GateWorld. 29 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2006. 
  7. ^ a b c Martin Wood. "200". Stargate SG-1. 10. sezon. Bölüm 6. Sci Fi Channel.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)