Radek Zelenka

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Radek Zelenka
Stargate Atlantis karakteri
Radek Zelenka (SGA).jpg
David Nykle tarafından canlandırılan Radek Zelenka karakteri.
İlk görünüm "Thirty-Eight Minutes"
Canlandıran David Nykle
Ailesi Erkek[1] ve kız kardeşi, yeğeni[2]
Milliyeti Çek
Bilgileri
Meslek Bilim adamı

Radek Zelenka, Kanada-ABD ortak yapımı, Stargate SG-1'ın yan ürünü olan Stargate Atlantis televizyon dizisinde yer alan hayalî karakterdir. Karakteri David Nykl canlandırdı. Çek Cumhuriyeti'nden bir bilim adamı olarak, Pegasus Galaksisi'nde Kadimler'in Atlantis şehrinde bulunan Dünya ekibinin bir üyesidir. Rodney McKay ile Kadim teknolojileri üzerine araştırmalar yaparlar, aralarında dostça karşılıklı rekabet vardır. Zelenka ilk kez "Thirty-Eight Minutes" bölümünde, McKay'in liderlik ettiği bir araştırma ekibiyle gezegen dışına çıktığı zaman görüldü. Stargate SG-1'ın "The Pegasus Project" bölümünde ve televizyon dizisinin yaklaşık tüm bölümlerinin yarısında yardımcı bir karakter olarak yer aldı. En son ise Stargate Atlantis'in son bölümü olan "Enemy at the Gate'de göründü. David Nykl, Radek Zelenka karakteri ile 2005 yılında Leo Ödülleri'nde "Dramatik Diziler: En İyi Destekleyici Erkek Oyuncu Performansı" kategorisinde aday gösterildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Martin Wood. "Tao of Rodney". Stargate Atlantis. 3. sezon. Bölüm 14. Sci Fi Channel.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)
    • Zelenka: "For me, it was my brother – only we hadn't lights. He used to leave candles burning everywhere."
    • McKay: "You're a brilliant scientist, and a decent human being, and you should not have had to endure the kind of abuse that you've taken from me in the past few years. I hope you can find a way to forgive me for all the things I've said and done to you. You deserve much better than that."
  2. ^ Andy Mikita. "Critical Mass". Stargate Atlantis. 2. sezon. Bölüm 13. Sci Fi Channel.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)
    • Zelenka: "My sister has a child. He breaks things."

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]