İçeriğe atla

Carson Beckett

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Carson Beckett
Paul McGillion tarafından canlandırılan Carson Beckett karakteri.
İlk görünüş "Rising" (Atlantis)
Açıklama
Ad Carson Beckett
Durum Öldü
Meslek Tıp doktoru, Atlantis Ekibinin Baş Sağlık Görevlisi
Aile Annesi[1]
Cinsiyet Erkek
Milliyet Kanada
Unvan Atlantis Baş Sağlık Görevlisi
Canlandıran Paul McGillion


Dr. Carson Beckett, Kanadalı-Amerikalı bilimkurgu televizyon dizisi Yıldız Geçidi SG-1'inin bir yan ürünü, Yıldız Geçidi Atlantis'te yer alan kurgusal bir İskoçyalı karakteridir. Daha önceleri, İskoçya doğumlu Kanadalı oyuncu Paul McGillion tarafından SG-1'in ilk sezonunda Dr. Ernest Littlefield karakteri canlandırıldı. Karakter Robert C. Cooper ve Brad Wright tarafından İskoçyalı olarak yaratıldı ve karakteri canlandırması için McGillion seçmelerden sonra seçildi.

Dr. Beckett karakteri ilk olarak pilot bölüm olan "Rising"de görülür. O kurgusal bir kâşif ve Kadim Teknolojisi Aktivasyonu geni taşıyıcısıdır, bu gen bazı insanlarda bulunur ve Atlantis gibi Kadim teknolojilerinin çalıştırabilmesini sağlar. Onun tıp alanındaki uzmanlığı ve Kadim geni ile olan tarihi Atlantis Seferinin, Baş Sağlık Görevlisi olmasını sağlıyor. Beckett üçüncü sezonun "Sunday" adlı bölümünde bir patlama sonucu hayatını kaybediyor, fakat dört ve beşinci sezonlarda bir Kopya olarak geri dönüyor.

Karakterin görünüşü, izleyiciler tarafından olumlu tepkiler aldı. Buna rağmen dizinin ilk sezonunda bir yan karakter olarak yer alırken, yapımcılar ikinci ve üçüncü sezonda onu ana karakter yaptı ve bu sezonlarının hemen hemen hepsin gözüktü. Karakterin üçüncü sezonda ölmesi dizinin hayranları tarafından büyük tepki aldı ve Yıldız Geçidi Atlantis üreticileri karakteri dördüncü ve beşinci sezonlarda güçlü bir yan karakter olarak tekrar tanıttı.

Yıldız Geçidi Atlantis'teki rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Carson Beckett'ın İskoçya'da yedi çocuklu bir aileden geldiği belirtilmiştir.[2] Dizide annesinden kısa söz ediliyordu ve sadece "Rising" adlı bölümde göründü. Beckett, Kadim Teknolojisi Aktivasyonu (KTA) genine sahip olarak doğdu, KTA geni Kadim teknolojilerini çalıştırabilmesini sağlıyordu. Yıldız Geçidi Atlantis'in başlarında, Beckett tıp konusunda geniş biliye sahip bir doktordur ve Kadim genini keşfetmiştir. Elizabeth Weir, onu Atlantis Sefer'i seçti ve Antarktikadaki Kadim Karakolunda görevlendirdi, burada SG-1 takımı, Yıldız Geçidi SG-1'in yedinci sezon finalinde intikam tanrıçası Anubis'i yenmişti, "Lost City".[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Martin Wood, Robert C. Cooper & Brad Wright. "Rising". Yıldız Geçidi Atlantis. 1. sezon. § 1 & 2. Sci Fi Channel. 
  2. ^ Brad Turner, Martin Gero. "The Return". Stargate Atlantis. 3. sezon. § 10 & 11. Sci Fi Channel. 
    • Beckett: "Bırak lütfen. Ben yedi kişilik bir ailedenim, evimiz asla bu kadar temiz olmaz."
    • Sheppard: "Onu aramalısın." / Beckett: "Kimi, Cadman'ı mı?" / Weir: "İkiniz tatlı bir çift olmuştunuz." / Beckett: "Yürümedi. İlk öpücüğümüzün Rodney aracılığında olmasıyla bir alakası olabilir."
  3. ^ Martin Wood, Robert C. Cooper & Brad Wright. "Lost City (Part 2)". Yıldız Geçidi SG-1. 7. sezon. § 22. Sci Fi Channel. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]