Tau'ri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yıldız Geçidi ırkları
Stargate-earth-glyph.png
Yıldız Geçidi cihazında yer alan ve "Tau'ri" anlamına gelen sembol.
Tau'ri
Türü İnsan
İttifaklar  Asgard, Tok'ra ve Jaffa
Düşmanlar  Goa'uld, Ori ve Replicator
Ana gezegeni Tau'ri (Dünya)

Tau'ri, bilim kurgu serisi Stargate evreni içerisinde Dünya'da yaşayan insanlara Dünya dışı yaşam formları tarafından verilen isim. Aynı zamanda Dünya gezegeni için kullanılan bir adlandırmadır. Hayalî Goa'uld dilinde bu sözcük, "ilk yaratılanlar" ya da "ilk Dünya" anlamına gelmektedir.[1] Dünya insanları sıklıkla Goa'uld ve Jaffa tarafından "Tau'ri" olarak anılır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tau'ri insanları, kendilerinin Kadimler olarak adlandırdığı başka bir galaksiden gelen gelişmiş bir ırk olan Alteranlılar tarafından yaratıldı. Dünya insanları kendilerini fizyolojik benzerlikten dolayı Kadimlerin "ikinci evrimi" olarak görür.[2] Dünya'da yaşanan bir salgın sonucunda Pegasus Galaksisi'ne gitmelerinin ardından, bazı Alteranlılar on bin yıl önce Wraithların saldırısı sırasında Atlantis'ten Dünya'ya geri döner. Fakat daha sonra bedenden arınarak, daha üstün bir varoluş seviyesi olarak adlandırdıkları enerji şekli bir yaşam biçimi alırlar.[2]

Goa'uld eski mitolojik dönemlerde insanlara kendisini tanrı olarak tanıttı ve galaksi boyunca farklı gezegenlere taşıyarak onları binlerce yıl köle olarak yönetti.[3] Aynı zamanda Asgard ırkı, Midgard halkı olarak adlandırılan Tau'ri insanlarını korumaya çalışan[4] İskandinav tanrılarıdır.[5] Bazı insanlar Goa'uld tarafından larvalarını taşıması için genetik değişiklik ile Jaffa'ya dönüştürüldü, diğer insanlar ise Goa'uld asalağı tarafından konukçu olarak kullanıldı.

Köle olarak baskı altında çalıştırılması nedeniyle beş bin yıl önce Gize'de Ra'ya karşı isyan çıkar. Ra, bunun sonucunda Yıldız Geçidi cihazını gömer ve gezegeni terkeder. Tau'ri insanlarını kendi başlarına bırakır. Zamanla Yunan, Roma, Babil ve Mısır kültürleri içerisinde yer alan Goa'uld unutulur ve insan medeniyeti kendi başına gelişmeye başlar.[3] Modern zamanda 1928'de Yıldız Geçidi arkeolojik keşif sırasında Mısır'da ortaya çıkarılır. 1939'da Amerika Birleşik Devletleri'nin gelişmiş bir silah olabileceğini düşünmesi ve Nazilerin ellerine geçmemesi için Colarado'daki çok gizli bir yer altı üssü olan Cheyenne Mountain'a getirilir.[3] Stargate filminde, Dr. Daniel Jackson tarafından cihazın amacı ve sembolleri çözülerek ilk gezegenlerarası keşif görevi yapılır. Filmden bir yıl sonra Children of the Gods bölümünde, Apophis'in geçitten geçerek Dünya'ya saldırması sonucunda Yıldız Geçidi Komutanlığı kurulur. Dünya'yı Goa'uld'a karşı savunmak için teknoloji bulmak ve başka gezegenlerde başka akıllı yaşam formları ile tanışmak amacıyla Yıldız Geçidi programı başlatılır.[1]

Stargate Atlantis televizyon dizisinde, Tau'ri insanlarının oluşturduğu ülkelerarası bir keşif ekibi Dünya'dan yüz binlerce yıl önce ayrılmış Atlantis şehrine yerleşir ve Pegasus Galaksisi'nde diğer insanları Wraith denilen ırktan korumak için mücadeleye başlar.[2]

Teknoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıldız Geçidi programının başladığı sırada Tau'ri, uzak gezegenlerarası ulaşıma sahip herhangi bir uzay gemisine sahip değildi.[3] Başka gezegenlerdeki gelişmiş akıllı yaşam formlarından elde edilen bilgi ve teknoloji sayesinde Prometheus ve Deadalus gibi ışık hızından daha hızlı yolculuk yapabilecek gemiler yapıldı.[6] Bu gemiler uzaylı teknolojisi ile Tau'ri teknolojisinin birçok yanlarını barındırmaktadır. Yapımlarında en çok Asgard teknolojisinden faydalanıldı.[7]

Yıldız gemileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Richard Covington, 1997'de International Herald Tribune'de yayımlanan bir makalesinde Stargate SG-1 televizyon dizisinde, Dünya içerisinden Amerikalılar dışında hiçbir milletin bahsinin bile geçmemesini yanlış bulduğunu söyledi.[8] Fakat 2004'te 7. sezon yayımlandığı sıra senaristler tarafından diziye küresel bir bakış getirildi. Stargate SG-1 dizisinde, kurgusal Yıldız Geçidi programı ABD tarafından bir düzine ülkeye açıklanarak, gezgenlerarası etkileşim uluslararası alanında dahil olduğu bir yapıya sahip oldu.[9]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Mario Azzopardi. "Children of the Gods". Stargate SG-1. 1. sezon. Bölüm 10. Showtime.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)
  2. ^ a b c Martin Wood. "Rising". Stargate Atlantis. 1. sezon. Bölüm 1-2. Sci Fi Channel.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)
  3. ^ a b c d Stargate, Yönetmen: Roland Emmerich, Yaratıcı: Roland Emmerich ve Dean Devlin.
  4. ^ Martin Wood. "Red Sky". Stargate SG-1. 5. sezon. Bölüm 5. Showtime.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)
  5. ^ Brad Turner. "Thor's Hammer". Stargate SG-1. 1. sezon. Bölüm 10. Showtime.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)
  6. ^ Peter F. Woeste. "Prometheus". Stargate SG-1. 6. sezon. Bölüm 11. Sci Fi Channel.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)
  7. ^ Martin Wood. "The Siege". Stargate Atlantis. 1-2. sezon. Bölüm 19-20-21. Sci Fi Channel.  Bilinmeyen parametre |writers= görmezden gelindi (yardım)
  8. ^ Covington, Richard (2 Ekim 1997). "Tailoring Film and TV for the World" (İngilizce). International Herald Tribune. 10 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2009. 
  9. ^ Brennan, Steve (27 Haziran 2006). "'Stargate' on global trek that spans 200 episodes" (İngilizce). The Hollywood Reporter. 11 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]