Jaye Davidson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jaye Davidson
Jaye Davidson.jpg
Doğum Alfred Amey
21 Mart 1968 (1968-03-21) (53 yaşında)
Riverside, Amerika Birleşik Devletleri
Etkin yıllar 1992-1996
Resmî site www.jayedavidson.net

Jaye Davidson (d. 21 Mart 1968, Riverside), Amerikalı oyuncudur. Gerçek adı Alfred Amey'dir.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ganalı bir baba ile İngiliz bir annenin oğlu olarak doğdu. İki buçuk yaşına geldiğinde ailesi ile birlikte ABD'den ayrılarak İngiltere'nin Hertfordshire kentine yerleşti. 16 yaşındayken okul hayatını bırakıp ufak tefek pek çok işte çalıştı. 1992 yılında yönetmenliğini Neil Jordan'ın üstlendiği ve üretildiği yıl 6 dalda Oscar ödülüne aday gösterilen Ağlatan Oyun filmiyle ilk kez izleyici önüne çıktı. Bu filmde "Dil" adlı bir transgender karakteri başarıyla canlandırması üzerine 1992 yılında "En iyi yardımcı erkek oyuncu oscar ödülü"'ne aday gösterildi; ama bu ödülü kazanamadı.

1994 yılında Jiggery Pokery adlı bir tv fiminde ve yine aynı yıl yönetmenliğini Roland Emmerich'in üstlendiği Stargate isimli kült bilimkurgu filminde oynadı. Ayrıca 1996 yılında, Robert Leacock'ın çektiği Catwalk adlı bir belgeselde de yer aldı ve aynı yıl aktif aktörlük hayatına son verdiğini açıkladı.

Medyada Jaye Davidson[değiştir | kaynağı değiştir]

Yabancı medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikan yayın organı New Yorker’ın, 15 mart 1993 tarihli sayısında Warren Miller’ın, “Jaye Edgar Hoover Binasında" adlı karikatürü bir ofisi gösterir. Karikatürü anlamak; hem Jaye Davidson’ın, "The Crying Game" filminde, "Dil" adında bir gay-travesti karakteri canlandıran aktör olduğunu hem de John Edgar Hoover’ın son zamanlarda Amerikan ulusal medyası tarafından gay olarak gizli bir hayat yaşadığı şeklinde lanse edildiğini bilmeyi gerektiriyordu.

Öte yandan The Crying Game filmi ve Jaye Davidson'ın bu filmde canlandırdığı karakter, genel itibarıyla sıradışı ve tartışmalıydı. Bu sıradışılık, Jaye Davidson'ın 1992 yılında "En iyi yardımcı erkek oyuncu" dalında Oscar'a aday olmasında bile kendini gösterdi ve ünlü bir eleştirmen Davidson’ın Sanat ve Film akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Science) tarafından “dışlandığı”nı belirtti. Bir eşcinsel olan Davidson, memleketi Londra’da heteroseksüel olarak biliniyordu ve hatta ödül törenine erkek kılığında mı yoksa kadın kılığında mı katılacağı yönünde dedikodu ve spekülasyonlar bile yapıldı.

Yerli medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Turkuvaz Dergi Grubu bünyesinde çıkan Sinema dergisi, 2009 yılı Haziran sayısında "Sinema Tarihinin En İyi 75 Erkek Oyuncu Performansı" listesinde, The Crying Game fiminde canlandırdığı "Dil" karakteriyle Jaye Davidson'ı, 60. sıradan vererek, kendisine yönelik aşağıdaki açıklamayı yayımladı:

“Ağlatan Oyun”u ilk izlediğimizde o meşhur sürprizi karşısında ağzımızın açık kalmasının tek sebebi kusursuz senaryosu ve Neil Jordan’ın sinemasal anlatımın her türlü inceliğini kullanan müthiş yönetmenliği değildi. Dil karakteri bize bir kadın olarak tanıtıldıktan sonra, Jaye Davidson’ı perdede gördüğümüz ilk anda akılda hiçbir soru işareti oluşmuyordu. Biz seyirciler filmin ilk yarısı boyunca bu karakteri kadın, ikinci yarısı boyuncaysa erkek olarak kabul ederken, Davidson da bir an bile “kadın kıyafetinde erkek” klişelerine yanaşmıyor, değme oyuncuların bile düşecekleri beklendik tuzakları zarifçe aşıyordu. (Sinema Dergisi, Haziran Sayısı, 2009)

Aktörlük sonrası hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1996 yılında aktif aktörlük hayatına son verdiğini duyuran sanatçı, sinema sektörüne girmeden önceki mesleği olan modacılığa geri döndü. Günümüzde, Londra'da Wald Disney şirketi için çalışmalarına devam eden Elizabeth Emanuel ve David Emanuel çiftinin yanında moda asistanlığı yaparak yaşamını sürdürmektedir.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Film Rol Notlar
1992 The Crying Game Dil Oscar Adaylığı
1993 The 65th Annual Academy Awards Kendisi Oscar Ödül Töreni
1994 Jiggery Pokery Jo Televizyon Filmi
1994 Stargate Ra Kült Bilimkurgu Filmi
1996 Catwalk Kendisi Moda Belgeseli
1999 Cousin Joey Kendisi Arşiv Fotograflarıyla
2003 101 Most Shocking Moments in Entertainment Arşiv Fotoğraflarıyla #94 The Crying Game Keeps a Secret
2007 Sci-Fi Saved My Life 'Stargate' Arşiv Fotoğraflarıyla Belgesel Serisi
2009 The Borghilde Project Nazi Fotografçısı Kısa Metraj

Yapımında yer aldığı filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Film Görev Notlar
2010 Breathe (3D) Yardımcı Sanat Yönetmeni Kısa Metraj
2011 The Why Men Set Dekoratörü Kısa Metraj
2011 Lipstikka Sanat Asistanı Drama

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Akademi Ödülü Adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Kategori Film Sonuç
1992 En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu The Crying Game Hayır

Bafta Ödülü Adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Kategori Film Sonuç
1992 En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu The Crying Game Hayır

National Board of Review Ödülü Adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Kategori Film Sonuç
1992 En İyi İlk Çıkış Yapan Oyuncu The Crying Game Evet

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]