Aydınlık Yol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peru Komünist Partisi - Aydınlık Yol
Partido Comunista del Perú – Sendero Luminoso
Kısaltma PCP-SL (İspanyolca)
Kurucu Abimael Guzmán
Slogan(ları) "¡Viva la Guerra Popular! ¡Guerra Popular hasta el comunismo!"
("Çok yaşasın Halk savaşı! Komüzm'e kadar Halk savaşı!")
Kuruluş tarihi 1969
Bölünme Peru Komünist Partisi - Kızıl Bayrak
Silahlı kol Halk Gerilla Ordusu
İdeoloji Komünizm
Marksizm-Leninizm-Maoizm
Gonzalo Düşüncesi
Anti-Revizyonizm
Devrimci sosyalizm
Siyasi pozisyon Aşırı sol
Resmî renkleri      Kırmızı

Peru Komünist Partisi - Aydınlık Yol (İspanyolca: Partido Comunista del Perú – Sendero Luminoso, PCP-SL), Abimael Guzmán tarafından kurulan Peru'da yasa dışı Marksist-Leninist-Maoist komünist gerilla örgütü.

İlk olarak 1980 yılında, Peru hükûmetini gerilla savaşı ile devirip bir Yeni Demokrasi kurulması amacıyla faaliyetlerine başlamıştır. PCP-SL, bir proletarya diktatörlüğü kurulması, kültür devriminin başlatılması ve dünya devrimi ile tam komünizm'e ulaşabileceklerine inanıyordu. Liderleri dönemin sosyalist devletlerinin revizyonist olduğu ve Aydınlık Yol'un dünya komünist hareketinin öncü partisi olduğuna inanıyordu. PCP-SL'nin ideolojisi ve gerilla taktikleri dünyanın başka yerlerindeki Nepal Komünist Partisi gibi Maoist silahlı örgütleri etkilemiştir.

Zamanla, Aydınlık Yol'un resmî ideolojisi "Marksizm-Leninizm-Maoizm düşüncesi" olmaktan çıktı ve bunun yerine "Marksizm-Leninizm-Maoizm-Gonzalo düşüncesi" benimsendi. Bazı yazarlara göre örgüt güçlendikçe, Guzmán çevresinde bir kişilik kültü gelişti. Aydınlık Yol kendisini feminist olarak ilan etti ve birçok kadın liderlik kadrolarında yer aldı. Örgüt içindeki militanların %50'si, Merkez Komitesi üyelerinin ise %40'ı kadındı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Género y conflicto armado en el Perú, Sous la direction d'Anouk Guiné et de Maritza Felices-Luna". 7 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2022.