Çerkes peyniri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Çerkes peyniri
Ülke(ler) Çerkesya
Bölgesi Kuzey Kafkasya
Türü Peynir
Servis türü Soğuk
Ana malzemeler Koyun veya Keçi sütü
Çeşitleri Kuru veya Taze

Çerkes peyniri (Adigece: адыгэ Къуае, Arapça: جبنة شركسيّة, Rusça: Адыгейский сыр), peynir yapmak için mayalanan sütün ince dilimlenerek sıcak suya atılmasıyla yapılan, taze veya kuru olarak yenen tuzlu bir peynir türü. Çerkes tuzsuz peyniri taze ve kurutulmuş olmak üzere iki çeşidi vardır. Füme çerkes peyniri kurutulmuş peynir yapıldıktan sonra, odun ateşinin közlerinden bir miktar yukarıda asılarak ısı ve is ile kurutulur bu şekilde bozulmadan uzun süre dayanabilmektedir. Krem veya açık sarı bir renge sahiptir.

Çerkes mutfağı'nın en ünlü yemeklerinden birisidir. Çerkes peyniri tüm Kuzey Kafkasya'da yapılır ve aynı zamanda diğer ülkelerde yaşayan Çerkesler tarafından da bilinir. Özellikle Türkiye, Suriye, Irak, Mısır, Ürdün ve Avrupa'da yaygın olarak tüketilir..

Çerkes peynirinin yapımı zor olduğu gibi mayalanma işlemi de bir o kadar uzun ve zahmetlidir. Çerkes peyniri 3 ay gibi bir sürede mayalanmaktadır. Her yıl Adıge Cumhuriyeti'nin başkenti Maykop'ta Çerkes peyniri festivali yapılır ve tüm Kuzey Kafkasya'dan temsilciler gelir, rekabet halinde küçük yarışmalar düzenlenir.