Çerkes peyniri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çerkes peyniri
Ülke(ler)Çerkesya
BölgesiKuzey Kafkasya
TürüPeynir
Servis türüSoğuk
Ana malzemelerKoyun veya Keçi sütü
ÇeşitleriKuru veya Taze

Çerkes peyniri (Batı Çerkesçesi адыгэ Къуае, Arapçaجبنة شركسيّة, Rusça Адыгейский сыр), kaynayan sütün peynir altı suyu, sirke ya da limon ile mayalanması ve sepette süzülmesi ile elde edilir. Çerkes tuzsuz peyniri taze ve kurutulmuş olmak üzere iki çeşidi vardır. Füme çerkes peyniri kurutulmuş peynir yapıldıktan sonra, odun ateşinin közlerinden bir miktar yukarıda asılarak ısı ve is ile kurutulur bu şekilde bozulmadan uzun süre dayanabilmektedir. Krem veya açık sarı bir renge sahiptir.

Çerkes mutfağı'nın en ünlü yemeklerinden birisidir. Çerkes peyniri tüm Kuzey Kafkasya'da yapılır ve aynı zamanda diğer ülkelerde yaşayan Çerkesler tarafından da bilinir. Özellikle Türkiye, Suriye, Irak, Mısır, Ürdün ve Avrupa'da yaygın olarak tüketilir..

Çerkes peynirinin yapımı kolay, hızlı ve taze tüketime uygundur. Her yıl Adıge Cumhuriyeti'nin başkenti Maykop'ta Çerkes peyniri festivali yapılır ve tüm Kuzey Kafkasya'dan temsilciler gelir, rekabet halinde küçük yarışmalar düzenlenir.

Türkiye'de Yörelere Göre Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Pınarbaşı Uzunyayla Çerkes Peyniri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri Pınarbaşı Uzunyayla Çerkes Peyniri 14.04.2021 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2022.