Âl-i İmrân Suresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Âl-i İmrân Suresi
سورة آل عمران
SınıfıMedenî
İsmin anlamıİmran ailesi
Başka isimleriEmân, Kenz, Tayyibe
Geliş zamanıMedine Dönemi
Sayısal bilgiler
Sure numarası3
Ayet sayısı200
Kelime sayısı3503
Harf sayısı14605

Âl-i İmrân Suresi (Arapça: سورة آل عمران), Kur'an'ın 3. suresidir.[1] Sure, 200 ayetten oluşur.[2]

Medine'de indirildiğine inanılmaktadır. Kur'an'ın en uzun surelerinden biridir.[3] Sure, adını 33. ayetinde geçen ve ''İmran ailesi'' anlamına gelen ''Âl-i İmrân'' tamlamasından almıştır.[4] İmran, Kur'an'a göre İsa'nın annesi Meryem'in babasıdır ve alemlere üstün kılınan bir ailedir.

Şüphesiz Allah; Âdem'i, Nuh'u, İbrahim ailesini (soyunu) ve İmran ailesini (soyunu) birbirinden gelmiş birer nesil olarak seçip âlemlere üstün kıldı. Allah her şeyi hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir. (Kur'an, Âl-i İmrân, 33-34)[5][6]

İmran'ın kimliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklarda iki ayrı İmran'dan söz edilir. Bunlardan ilki, Musa ile Harun'un babası, ikincisi de İsa'nın annesi Meryem’in babasıdır. 33. ayette adı geçen İmran’ın bu ikisinden hangisi olduğu ihtilaflı ise de, daha sonra gelen ayetlerin özellikle Meryem ve İsa ile ilgili oluşu, burada adı geçen İmran'ın Meryem’in babası olduğunu düşündürtmektedir.[7] Surenin 35. ayetinde İmran'ın karısının doğacak olan çocuğu Rabbe adadığını ve ona Meryem adını verdiğini bildiren kısımdan ve Tahrim Suresi'nin 12. ayetinde kullanılan "İmran kızı Meryem" ifadesinden yola çıkarak, İmran ailesinden kastedilenin Meryem ile oğlu İsa olduğu söylenmektedir.[8]

Bunun yanı sıra bazıları, ayette Âdem, Nuh ve İbrahim'den bahsedilerek ulû'l azm peygamberlerin sayıldığını, bundan dolayı da burada bahsi geçen İmran'ın, ulû'l azm peygamberlerden biri olan Musa'nın babasını ve ailesini kastettiğini söylemektedir.[9]

Âl-i İmrân ve Meryem sureleri birlikte ele alındığında, Kur'an, Meryem'in annesinden (Hanne) bahsetmemekte, babasından İmran olarak bahsetmektedir. Hristiyan kaynaklarına göre ise Meryem'in babası Joachim, annesi ise Hanna'dır.

Hristiyan kaynakları,[10] Eski Ahit'te geçen "Harun'un kız kardeşi Meryem" hitabı sebebiyle Muhammed'in, İsa'nın annesi Meryem ile Musa ve Harun'un kız kardeşi olan ''İmran kızı Meryem''i (Miryam) birbiriyle karıştırmış olduğu tezini ileri sürerler.[11][12]

Surenin konuları[değiştir | kaynağı değiştir]

Meryem'in taze hurma için hurma ağacını silkelediğini tasvir eden bir görsel. (Sözde-Matta İncili'nde de geçen bu anlatı, Kur'an'ın Meryem Suresi'nin 25. ayetinde geçmektedir.)

Bu surenin hâkim konusu, bu ailenin temsil ettiği peygamberlik, İsa, Meryem ve Hristiyanlık inancıdır. Tevrat, İncil ve Kur’an’ın aynı ilahî kaynaktan geldiği, bu ilahî kitapların müteşâbih (benzetmeli) ayetler de içerdiği, fakat bunların din esaslarına zarar vermeyecek tarzda tefsir edilmesi gerektiği vurgulanır. Surenin 61. ayeti, "Mübahele Ayeti" ismiyle meşhur olmuştur. Mübahele Ayeti'nin de içinde bulunduğu Âl-i İmrân Suresi'nin ilk seksen ayetinin iniş sebebi olarak, Necran Hristiyanlarından bir heyetin 631'de Medine'ye gelerek Peygamber Muhammed ile yaptığı tartışma gösterilmiştir.[13] Bu ayete göre Hristiyanlar, Muhammed'in geleceğini haber veren bazı İncil ayetlerini görmezden gelerek Muhammed'in peygamberliğini inkâr etmişler ve Muhammed'e, kendilerinin ondan çok önce Müslüman olduğunu söylemişlerdir. Muhammed de domuz eti yemeleri, haça tapmaları ve İsa'yı Allah'ın oğlu kabul etmeleri sebebiyle Müslüman sayılamayacaklarını söylemiştir. Bunun üzerine bu surenin ilk seksen ayeti inmiştir.[13]

Sana gerçek bilgi geldikten sonra, kim seninle İsa hakkında münakaşa ederse onlara de ki: "İddianızda samimi iseniz gelin oğullarımızı ve oğullarınızı, hanımlarımızı ve hanımlarınızı, öz nefislerimizi ve öz nefislerinizi çağıralım, sonra gönülden dua edelim de Allah'ın lânetinin yalancılar üzerine inmesini dileyelim." (Kur'an, Âl-i İmrân, 61)[14]

Diğer ayetlerde peygamberliğin esasının tevhid (birlik) olduğu, bu esas üzere dinlerin şirk unsurlarından temizlenmesi gerektiği bildirilir ve ehl-i kitap olanlar (Yahudiler ve Hristiyanlar) diyaloğa ve hakka davet edilir. Daha sonraki ayetlerde ise cihattan ve Uhud Gazası'ndan bahsedilir, bunlardan hareketle bazı ilkeler gösterilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "ÂL-i İMRÂN SÛRESİ - TDV İslâm Ansiklopedisi". TDV İslam Ansiklopedisi. 28 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2022. 
 2. ^ "Âl-i İmran Suresi Türkçe Meali | Kur'an-ı Kerim". kuran-ikerim.org. 9 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2022. 
 3. ^ "KUR'AN-I KERİM | 50. Sayfa | Âl-i İmrân Sûresi". kuran.diyanet.gov.tr. 20 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2022. 
 4. ^ "Âl-i İmrân Suresi Tefsiri - Diyanet İşleri Başkanlığı". kuran.diyanet.gov.tr. 16 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2022. 
 5. ^ "Âl-i İmrân Suresi 33. ayeti ve meali | Kuran ve Meali". www.kuranvemeali.com. 3 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2022. 
 6. ^ "Âl-i İmrân Suresi 34. ayeti ve meali | Kuran ve Meali". www.kuranvemeali.com. 3 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2022. 
 7. ^ "ÂL-i İMRÂN SÛRESİ - TDV İslâm Ansiklopedisi". TDV İslam Ansiklopedisi. 28 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2022. 
 8. ^ "İMRÂN - TDV İslâm Ansiklopedisi". TDV İslam Ansiklopedisi. 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2022. 
 9. ^ "Al-i İmran hakkında bilgi verir misiniz?". Sorularla İslamiyet. 19 Kasım 2009. 24 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2022. 
 10. ^ "İncil: exo 15". incil.info. 15 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2022. 
 11. ^ "İMRÂN". TDV İslâm Ansiklopedisi. 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2022. 
 12. ^ "MERYEM'LE İLGİLİ BİR İNCELEME". 6 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2022. 
 13. ^ a b "MÜBÂHELE - TDV İslâm Ansiklopedisi". TDV İslam Ansiklopedisi. 26 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2022. 
 14. ^ "Âl-i İmrân Sûresi 61. ayeti ve tefsiri | Kuran ve Meali". www.kuranvemeali.com. 29 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Al-i İmran suresi meali 21 Kasım 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.