Âl-i İmrân Suresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Âl-i İmrân Suresi
سورة آل عمران
Sınıfı Medeni
İsmin anlamı İmran ailesi
Sayısal bilgiler
Sure numarası 3
Ayet sayısı 200
Kelime sayısı 3503
Harf sayısı 14605

Al-i İmran (Arapça: سورة آل عمران), Kur'an'ın 3. suresidir. [1] Sure 200 ayetten oluşur.[2]

Medine’de indirildiğine inanılan sure 33. ayetinde geçen İmran ailesi anlamına gelen “Âl-i İmrân” tamlamasından gelmektedir.[3] . İmran ailesi, Kur'ana göre Meryem’in babası olup peygamberlik ve hikmet (bilgelik) ocaklarından olan bir ailedir.

İmran'ın kimliği[değiştir | kaynağı değiştir]

İmran (Amram) dinler tarihinde aynı zamanda kardeşler olan Miryam, Musa ve Harun peygamberlerin babası olarak geçmektedir. Kur'anda ise bu isim Meryem ile bağlantılı olarak anılır.

Al-i İmran ve Meryem sureleri birlikte ele alındığında Kur'an Meryem'in annesinden bahsetmemekte, babasından İmran ve erkek kardeşinden Harun olarak bahsetmektedir. Hristiyan kaynaklarına göre ise Meryem'in babası Joachim, annesi ise Hanna'dır.

Hristiyan kaynakları bu konuda Muhammed'in İsa'nın annesi Meryem ile Musa ve Harun'un kız kardeşleri olan İmran kızı Meryemi birbiriyle karıştırmış olduğu tezini ileri sürerler.

Surenin konuları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu surenin hâkim konusu bu ailenin temsil ettiği peygamberlik, İsa, Meryem ve Hristiyanlık'tır. Tevrat, İncil ve Kur’an’ın aynı ilahî kaynaktan geldiği, bu kitapların müteşabih (benzetmeli) ayetler de ihtiva ettiği, fakat bunların din esaslarına zarar vermeyecek tarzda tefsir edilmesi gerektiği vurgulanır.

61. ayeti Mübahele Ayeti ismiyle meşhur olmuştur. Bu ayete göre Hristiyanlar Muhammed'in geleceğini haber veren bazı incil ayetlerini görmezden gelerek Muhammed'in peygamberliğini inkar etmişlerdir. Ayetlerde Nübüvvet'in esasının tevhid (birlik) olduğu, bu esas üzere dinlerin şirk (ortak koşma) unsurlarından temizlenmesi gerektiği bildirilir. Ehl-i kitap diyaloga ve hakka davet edilir. Daha sonra cihattan ve Uhud gazasından bahsedilir, bunlardan hareketle bazı ilkeler gösterilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihsel önce:
Enfal Suresi
Wikisource-logo.svg Sure metni: Âl-i İmrân Suresi Tarihsel sonra:
Ahzab Suresi
Kur'an'da sırası:

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Al-i İmran suresi meali