Nuh Suresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nuh Suresi
سورة نوح
Sınıfı Mekki
İsmin anlamı Nuh
Sayısal bilgiler
Sure numarası 71
Ayet sayısı 28
Kelime sayısı 227
Harf sayısı 947

Nuh suresi, Kur'an'da Mekke döneminde indirildiğine inanılan 28 ayetten ibaret 71. suresidir.

Sure adını Nuh’un peygamber seçilişi ve mücadelelerinin anlatıldığı Nuh efsanesinden almaktadır; Buna göre Âdem’den sonra 10 nesil geçmiştir, bu arada çoğalan ve sapıtan insanlar putlara tapmaya başlamışlar, tanrı da onlara sadece kendisine tapınılması konusunda uyarıcı olarak Nuh'u göndermiştir. İnsanlar ise Nuh'u dinlemeyerek onunla dalga geçmişlerdir. Nuh bu durumda çaresiz kaldığı için bütün inançsızların yok edilmesi için tanrıya yalvarmış, O da Nuh'a bir gemi yapmasını emretmiştir.(Hud suresi) Sonuçta inananlar ve her bir hayvan cinsinden birer çift gemiye alınarak kurtulmuş, inançsızlar ise boğulmuşlardır.

Nuh'un gemisi, Zubdat-al Tawarikh

Eleştirisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Nuh tufanının bütün dünyayı kaplayan bir afet olduğu geleneksel görüştür. Ancak bilimsel verilerin böyle bir afetin yaşandığı hususunu desteklemediğinin görülmesi üzerine son zamanlarda afetin bölgesel (Mezopotamya) olduğu, gemiye alınan hayvanların da Nuh'un kendi evcil hayvanları olduğu şeklinde hikâyeyi aklileştiren yaklaşımlar sergilenmiştir.

Ancak bu durumda inananlarıyla beraber hayvanlarını sürüp yüksek bölgelere göç eden bir peygamber yerine gereksiz bir gemi yapımıyla peygamberini zora sokarak abesle iştigal eden bir bir tanrı figürü ortaya konulmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihsel önce:
Nahl Suresi
Wikisource-logo.svg Sure metni: Nuh Suresi Tarihsel sonra:
İbrahim Suresi
Kur'an'da sırası: