Tartışma:Âl-i İmrân Suresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Burası, Âl-i İmrân Suresi sayfası üzerindeki değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.
Vikiproje İslam (Başlangıç-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İslam maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İslam kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Türkçe olmayan dînî kavramlar[kaynağı değiştir]

Türkçeleştirme şablonunu kaldırırken, yabancı kökenli tüm kelimeleri temizlemedim. Bunun nedeni, dini konuların kendi teknik jargonu olması ve bunların yabancı kökenli de olsa Türkçeye girmiş sayılması gerektiği. Bu tür bir maddenin okurunun bu jargonla da aşina olmasının yararlı olacağına inanıyorum. Mümkün olduğunca tevhid, şirk gibi yabancı kökenli kelimelerin yanına öztürkçe karşılıklarını yazdım, ama bunlar teknik kelimenin anlamını tam olarak vermiyor. En iyisi, bu tür teknik kelimelerin her biri için madde oluşturmak. Böylece bir kelimeyi bilmeyen okurlar bağlantıyı tıklayarak öğrenebilir. Filanca 12:05, 12 Ağustos 2006 (UTC)

Metin hatâsı[kaynağı değiştir]

8 - Ey Rabbimiz! Bize ihsan ettiğin hidayetten sonra kalblerimizi haktan saptırma, bize kendi katından rahmet ihsan eyle! Şüphesiz ki, Sen bol ihsan sahibisin.

9 - Ey Rabbimiz! Bize ihsan ettiğin hidayetten sonra kalblerimizi haktan saptırma, bize kendi katından rahmet ihsan eyle! Şüphesiz ki, Sen bol ihsan sahibisin.

8. ve 9. ayetler neden aynı yazılmışBu imzasız yazı Hakankoc (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  • Surelerin içerikleri burada bulunmamalı vikikaynakta bulunur içerikler. Buraya eklenen içerik çıkarıldı. Teşekkürler.--Reality 16:41, 16 Haziran 2010 (UTC)

Sureler vahiy olduktan sonra yazılmıştır[kaynağı değiştir]

Konu başlangıcında - Medine’de yazılmış... - kısmını doğru bulmuyorum. İslam inancına göre sureler rastgele yazılmamıştır, bütün sureler ilk önce Hz. Muhammed (SAV)' e vahiy olmuştur. Bahsettiğim bu -Medine’de yazılmış- kısmının - Hz. Muhammed (SAV)' e Medine'de vahiy olunmuştur.- şeklinde değiştirilmesi daha doğru olacaktır. -- 01:52, 26 Aralık 2013 (UTC)