A'lâ Suresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
A'lâ Suresi
سورة الأعلى
Sınıfı Mekki
İsmin anlamı en yüce
Sayısal bilgiler
Sure numarası 87
Ayet sayısı 19
Kelime sayısı 72
Harf sayısı 293

A’lâ Suresi (Arapça: سورة الأعلى) ya da el-A'lâ (Arapça: الۡاَعۡلَی), Kur'an'ın 19 ayetten oluşan 87. suresidir. Mekke'de indirildiğine inanılmakta olan sure iniş sırasına göre 8. suredir.[1] Vahyolunuş sırası Tekvir Suresiden sonra; Leyl Suresinden öncedir. Sure adını ilk ayette geçen ve "yüce" anlamına gelen el-A’lâ kelimesinden alır. Ayrıca A'lâ, Allah'ın 99 isminden biridir.[2]

A’lâ Suresi'nde, Allah’ın yüceliğinden ve kudretinden, kafirlerin durumundan, Kur’an okuma ve ezberleme kolaylığından, dünya hayatının ebedi kurtuluşa hizmet etmesi halinde bir değer ifade edeceğinden bahsedilir.

İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah'ın cuma ve bayram namazlarında A'lâ Suresi ile Gaşiye Suresini okuduğu hadislerde geçmektedir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kur'an-ı Kerim Portalı - A'lâ Sûresi Tefsiri". Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı. 20 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Esmâü'l Hüsnâ. İstanbul: Polen Yayınları. s. 249. 
  3. ^ "BAYRAM BÖLÜMLERİ - BAYRAM NAMAZINDA OKUNAN SÛRELER". unitedamericanmuslim.org. 25 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2012. 
Tarihsel önce:
Tekvir Suresi
Wikisource-logo.svg Sure metni: A'lâ Suresi Tarihsel sonra:
Leyl Suresi
Kur'an'da sırası: