A'lâ Suresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
A'lâ Suresi
سورة الأعلى
Sura87.pdf
Sınıfı Mekkî
İsmin anlamı en yüce
Sayısal bilgiler
Sure numarası 87
Âyet sayısı 19
Kelime sayısı 72
Harf sayısı 296

A’lâ Suresi (Arapça: سورة الأعلى) ya da el-A'lâ (Arapça: الۡاَعۡلَی), Kur'an'ın 19 ayetten oluşan 87. suresidir. Mekke'de indirildiğine inanılmakta olan sure iniş sırasına göre 8. suredir.[1] Vahyolunuş sırası Tekvir Suresiden sonra; Leyl Suresinden öncedir. Sure adını ilk ayette geçen ve "yüce" anlamına gelen el-A’lâ kelimesinden alır. Ayrıca A'lâ, Allah'ın 99 isminden biridir.[2]

A’lâ Suresi'nde, Allah’ın yüceliğinden ve kudretinden, kafirlerin durumundan, Kur’an okuma ve ezberleme kolaylığından, dünya hayatının ebedi kurtuluşa hizmet etmesi halinde bir değer ifade edeceğinden bahsedilir.

İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah'ın cuma ve bayram namazlarında A'lâ Suresi ile Gaşiye Suresini okuduğu hadislerde geçmektedir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kur'an-ı Kerim Portalı - A'lâ Sûresi Tefsiri". Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı. 20 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2012. 
  2. ^ Esmâü'l Hüsnâ. İstanbul: Polen Yayınları. s. 249. 
  3. ^ "Bayram Bölümleri - Bayram Namazında Okunan Sûreler". unitedamericanmuslim.org. 25 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]