Secde Suresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Secde Suresi
سورة السجدة
Sınıfı Mekki
İsmin anlamı secde
Sayısal bilgiler
Sure numarası 32
Ayet sayısı 30
Kelime sayısı 584
Harf sayısı 2581

Secde Suresi (Arapça: سورة السجدة) Kur'an'ın 32. suresidir. Sure adını, mü’minlerin Allah’a secde etmelerinden bahseden 15. ayetten almıştır.

Sedzda.png

Surede Allah, Arş, evren'in boyutları ve insan'ın yaratılışı ile ilgili anlatımlar bulunur;

Allah'ın evreni 6 günde yaratması, sonra da Arş üzerinde oturması, yeryüzündeki işlerin (melekler tarafından) insanlara göre bin yıl sürecek bir yolculuk ile bir günde Ona yükseltilmesi ve arzedilmesi, ve ilk insan'ın çamurdan, insan neslinin ise cinsel ilişki ile başlayan yaratılış aşamaları konu edilmektedir.

  • Gökleri-yeri ve ikisinin arasında bulunanları altı günde yaratan, sonra arşa hükmeden (istiva eden) Allah’tır. O’ndan başka bir dostunuz ve şefaatcınız yoktur. Düşünüp öğüt almıyor musunuz? Allah, gökten yere kadar olan bütün işleri düzenleyip yönetir. Sonra işler, sizin hesabınızla bin yıl kadar tutan bir gün içinde O’na çıkar.
  • O Allah ki, her şeyin yaratılışını güzel yaptı ve "insanı yaratmaya çamurdan başladı".
  • Sonra onun soyunu nutfeden, hakir bir suyun özünden çoğalttı.
  • Sonra ona biçim verdi, ona kendi ruhundan üfledi ve sizin için kulaklar, gözler ve gönüller yarattı. Ne kadar az şükrediyorsunuz?
Sahelanthropus tchadensis kafatası, çoğu Kur'an yorumcularına göre insanın yaratılışı Adem'le başlar.

Bu ifade kelamcılar açısından tartışmalara yol açmış, ve Arş üzerine oturmayı ifade eden antropomorfik ifadeler tevil edilmiştir.

Ayetlerden zahiri anlamlarından yola çıkan bazı yorumcular bu ayetlerin evrim kuramıını kesinlikle reddettiği sonucuna ulaşmışlardır.[1]

Tarihsel önce:
Mü'minun Suresi
Wikisource-logo.svg Sure metni: Secde Suresi Tarihsel sonra:
Tur Suresi
Kur'an'da sırası:
  1. ^ http://www.islamidavet.com/kuran/tefsirler/fizilalil-kuran-tefsiri/secde-suresinin-tefsiri-fizilalil-kuran-seyyid-kutub/