Yunus Suresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yunus Suresi
سورة يونس
Sınıfı Mekki
İsmin anlamı Yunus
Sayısal bilgiler
Sure numarası 10
Ayet sayısı 109
Kelime sayısı 1841
Harf sayısı 7425

Yunus Suresi 109 ayettir. 40, 94, 95 ve 96. ayetler Medine döneminde, diğerleri Mekke döneminde indirildiğine inanılmaktadır. Sure, adını ayrıntıları Saffat Suresi 139-148. ayetlerinde ve bazı hadislerde anlatılan Yunus kıssasından almıştır.

Konuları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sure Allah'ın yer ve göğü 6 günde yarattığı ve sonra da Arş'ın üzerine oturduğundan bahsederek başlar. Surede ayrıca Allah’ın rahmetinin gazabına üstün olduğu vurgulanmaktadır. Surede, Yunus, Nuh ve Musa peygamberler ile bunların kavimlerinin kıssalarına yer verilmektedir.

Yunus kıssası[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunus ve balık tasviri Gothic-dönem Dom St. Peter Worms, Almanya.

Kıssaya göre Ninova halkına peygamber olarak gönderilen Yunus, Tanrı'nın izni olmadan Ninova'dan ayrılıp Akdeniz kenarına kadar giderek bir gemiye binmiş, ancak gemi denizin ortasına geldiğinde bir fırtına çıkmış, gemidekiler orada uğursuz birinin olduğunu, O'nu denize atarak fırtınadan kurtulacaklarını düşünmüşler. Çekilen kur'a Yunus peygambere çıkmış ve Onu denize atmışlar. Hadislerde onu yutan balığın Yunus'la birlikte önce Nil nehri, sonra Fars denizi, sonra da Betaik denizine gittiği, sonra da Dicle'ye götürüp sahile fırlattığı, burada üzerine bitirilen yaktin ağacının dibinde gölgelenip dinlendiği, bu mucizeyi gören Ninova halkının imana gelişi anlatılır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihsel önce:
İsra Suresi
Wikisource-logo.svg Sure metni: Yunus Suresi Tarihsel sonra:
Hud Suresi
Kur'an'da sırası: