Hadid Suresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hadid Suresi
سورة الحديد
SınıfıMedeni
İsmin anlamıdemir
Sayısal bilgiler
Sure numarası57
Ayet sayısı29
Kelime sayısı575
Harf sayısı2475

Hadid Suresi (Arapça: سورة الحديد), Kur'an'ın 57. suresidir ve 29 ayetten oluşur, ismini 25. ayette geçen ve demir anlamına gelen “hadid” kelimesinden alır.

Hadid Suresi'ne isim veren Hadid kelimesi ve kökeni ile ilgili bilgilere göre; Hadid ‘hiddet’ten türetilmiş bir sıfattır. Öfkeli, şiddetli, kızgın, keskin anlamlarına gelir. Diğer anlamı ise demirdir.[1] Hadid Suresi'nde Allah’ın sıfatlarından ilim ve kudretinden, iman etmenin ve ihsanda bulunmanın gerekliliğinden müminler ile münafıkların ahiretteki durumlarından, dünya hayatının anlamından, Hıristiyanlıktaki ruhban anlayışından bahsedilir. Ayrıca Levh-i mahfuz, Nuh, İbrahim ve İsa surede bahsedilen konulardandır.

Hadid Suresi üzerine tartışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Harici video
İlyas Özkan ve konuğu Kur'an'da "demirin indirilmesi" ifadesini metalürji tarihi ile bağlantılı olarak tartışıyorlar.

Sure taşıdığı iddia edilen özellikler nedeniyle günümüzde bazı dini gruplar arasında popüler olmuştur. Bazı yazarlar tarafından, 57. Sure olan surenin ve Hadid kelimesinin geçtiği 25. ayetin sıra no'ları, hadid ve Elhadid kelimelerinin Ebced hesabıyla rakamsal değerleri olan 26 ve 57 rakamları birlikte değerlendirilerek Fe atomu ve izotoplarıyla ilişkilendirilir. Sure 25. ayette geçen indirdik sözüyle de bağlantılı olarak bir kısım dini çevrelerde büyük bir mucizenin kaynağı olarak görülür.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2012. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Temmuz 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2012.