Ankebût Suresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ankebût Suresi
سورة العنكبوت
SınıfıMekkî
İsmin anlamıÖrümcek, dişi örümcek
Başka isimleriÖrümcek Suresi
Geliş zamanıMekke Dönemi
Sayısal bilgiler
Sure numarası29
Ayet sayısı69
Kelime sayısı982
Harf sayısı4200

Ankebût Suresi (Arapça: سورة العنكبوت), Kur'an'ın 29. suresidir.[1] Sure, 69 ayetten oluşur.[2]

Sure, ismini 41. ayetinde geçen ve ''dişi örümcek'' anlamına gelen ''ankebût'' kelimesinden almıştır. Mekke döneminde indirildiğine inanılmaktadır.[3] Surede genel olarak Allah'ın birliği, peygamberlik, öldükten sonra dirilme gibi ana inanç konuları; Nuh, İbrahim, Lut ve Şuayb gibi peygamberlerin bazı kıssaları konu edilmekte ve özel olarak da 41. ayetinde dişi örümcekten bahsedilmektedir. Bunun yanı sıra, surede Âd ve Semûd kavimleri ile Kârûn ve Hâmân gibi şahsiyetlerin hikâyeleri de dikkat çekilmektedir.

Örümcek ayeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Allah'tan başka varlıkların korumasına sığınanların durumu, (dişi) örümceğin durumuna benzer: (Dişi) örümcek, (ağını) kendine bir yuva edinir, ama yuvaların en çürüğü de (dişi) örümceğin yuvasıdır. Keşke bilselerdi! (Kur'an, Ankebût, 41)

Dairesel formda ağ örmüş bir örümcek

Bazı uzmanlar, örümcekten bahsedilen ayette Arapçadaki dişiye özgü takılar kullanıldığı için, ilgili ayette dişi örümcekten bahsedildiğini söylerler[4] ve hatta bundan ötürü sureye dişi örümcek suresi derler.

İlgili ayette geçen ve "yuva" diye tercüme edilen "beyt" ifadesinin örümceğin ailevi hayatını anlatmış olabileceği görüşü de mevcuttur.[5] Tefsir uzmanlarına göre her ne kadar örümceklerin biyoloji dünyasında yuvalarının dayanıksızlığı, gevşekliği ve çürüklüğü bilinse de, aynı zamanda hayvanlar âleminde aile bağları en zayıf olanlar da yine örümceklerdir.[5] Çünkü bir dişi örümceğin cinsel ilişkiden sonra yaptığı ilk iş, erkeğini yemektir.[6] Canlılar dünyasında dişilerinin erkeklerinden cüsse olarak daha iri olduğu nadir hayvan türlerinden biri olan örümceklerin dişi türleri için, bu iş çok zor değildir.[6] Fakat dişi örümceğin kendisi de uzun bir ömür sürmez; yavrularının yumurtadan çıktığını göremeden ölür. Yumurtalardan ilk çıkan örümcek ise, henüz çıkmamış olanları yer.[4] Böylece ilgili ayetin, ailevi bağları ölümcül ilişkilerden ibaret olan bu hayvanların zayıflığından bahsetmiş olabileceği de düşünülmektedir.[4]

Sureye adını veren dişi örümceğin ördüğü , aynı zamanda yuvası olmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ANKEBÛT SÛRESİ". 30 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2019. 
  2. ^ "Ankebût Suresi Meali". 28 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2019. 
  3. ^ "Ankebût Suresi". 30 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2019. 
  4. ^ a b c "Güvenilmez dişi ankebut | İlme davet". 15 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2022. 
  5. ^ a b "Ankebût Sûresi 41-44. ayeti ve tefsiri | Kuran ve Meali". www.kuranvemeali.com. 1 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2022. 
  6. ^ a b Kur'an: Hiç Tükenmeyen Mucize[ölü/kırık bağlantı]. İstanbul Yayınevi. 2013. ss. 170-173. Erişim tarihi: 17 Haziran 2022.