Bakara Suresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Bakara Suresi
سورة البقرة
Sınıfı Medeni
İsmin anlamı Sığır/İnek (67-71. ayetleri ile alakalıdır) Bakara kelimesi Bakar'dan gelmektedir ki sığır demektir. Kelimenin sonundaki te, tekil için kullanildiginda bir tek sığır demek olur.
Geliş zamanı Hicretin 1 ve 2. yıllarında Medine'de inmiştir. Yalnız 281. ayeti Veda Haccında, Mekke'de nazil olmuştur.
Sayısal bilgiler
Sure numarası 2
Ayet sayısı 286
Kelime sayısı 6144
Harf sayısı 25613

Bakara Sûresi (Arapça: سورة البقرة), Kur’an’ın diziminde ikinci sırasında yer alan bu sûre Kur'anın en uzun sûresi olup, 286 ayetten oluşmaktadır.

Adlandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Hathor heykeli.

Bakara suresi, ismini surenin 67-73 ayetlerinde anlatılan, öldürülen bir kişinin katilinin bulunması amacıyla uygulanan bir inek kesme hikayesinden alır, Bakara "inek" demektir.

  • "67. Musa, kavmine: Allah bir sığır kesmenizi emrediyor, demişti de: Bizimle alay mı ediyorsun? demişlerdi. O da: Cahillerden olmaktan Allah'a sığınırım, demişti.
  • 68. "Bizim adımıza Rabbine dua et, bize onun ne olduğunu açıklasın" dediler. Musa: Allah diyor ki: "O, ne yaşlı ne de körpe; ikisi arasında bir inek." Size emredileni hemen yapın, dedi.
  • 69. Bu defa: Bizim için Rabbine dua et, bize onun rengini açıklasın, dediler. "O diyor ki: Sarı renkli, parlak tüylü, bakanların içini açan bir inektir" dedi.
  • 70. "(Ey Musa!) Bizim için, Rabbine dua et de onun nasıl bir sığır olduğunu bize açıklasın, nasıl bir inek keseceğimizi anlayamadık. Biz, inşaallah emredileni yapma yolunu buluruz" dediler.
  • 71. (Musa) dedi ki: Allah şöyle buyuruyor: O, henüz boyunduruk altına alınmayan, yer sürmeyen, ekin sulamayan, serbest dolaşan (salma), renginde hiç alacası bulunmayan bir inektir. "İşte şimdi gerçeği anlattın" dediler ve bunun üzerine (onu bulup) kestiler, ama az kalsın kesmeyeceklerdi....
  • 73. "Haydi, şimdi (öldürülen) adama, (kesilen ineğin) bir parçasıyla vurun" dedik. Böylece Allah ölüleri diriltir ve düşünesiniz diye size âyetlerini gösterir."

Hikayedeki Allah'ın inek kesme emri anlamsız veya abes göründüğü ve abesle iştigal Tanrı'ya yakışmayan bir sıfat olduğu için konuyla ilgili yorumlar yapılmıştır. Buna göre Allah'a ve Musa'ya inanan İsrailoğulları yerel halkın (Mısırlılar) ineği yüceltmesinden ve kutsallık atfetmesi[1] nden etkilenmişler, Tanrı da onlara bir inek kesmelerini emrederek karşılık vermiştir.[2]

Osmar Schindler'in Davud ve Golyat isimli eseri (yak. 1888), Bakara 249-251 de Calut'ile ilgili anlatımlara yer verilir.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Medine döneminde hicretten hemen sonra yazılmaya başlanmış ve yazım takriben on yıla yayılan bir sürecle tamamlanmıştır. Kur’an’ın en uzun suresi olup, 286 ayettir. Hacim itibariyle Kur’an’ın 1/12’sini teşkil eder. Kur’an’ın, ayrıntılı bir özeti durumundadır.

Bahsi geçen konular[değiştir | kaynağı değiştir]

Sure'nin 65-66. ayetlerine göre Cumartesi çalışmama yasağını çiğneyen bir Yahudi topluluğu Tanrı tarafından diğer insanlara ibret olması için maymuna döndürülerek cezalandırılmışlardır.

Surenin 102. ayeti Babil, Sümer mitolojileriyle Tevrat ve Avesta gibi dini kaynaklarda birbirine yakın telaffuzlarla (tevratta Merodach) anılan Harut ve Marut kıssası ile ilgilidir. Mitolojide tanrı (Marduk) veya tanrısal varlıklar olarak anlatılan Harut ve Marut, Yahudi ve Hristiyan kaynaklarında Babilin "düşmüş melekleri" Kur'anda ise insanlara sihir öğreten iki melek olarak geçmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihsel önce:
Mutaffifin Suresi
Wikisource-logo.svg Sure metni: Bakara Suresi Tarihsel sonra:
Enfal Suresi
Kur'an da sırası:

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]