İçeriğe atla

Kureyş Suresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kureyş Suresi
سورة قريش
SınıfıMekki
İsmin anlamıMuhammed'in mensup olduğu kabilenin adı.
Sayısal bilgiler
Sure numarası106
Ayet sayısı4
Kelime sayısı17
Harf sayısı73

Kureyş Suresi (Arapça: سورة قريش), Kur'an'ın 106. suresidir.[1] Sure 4 ayetten oluşur.[2]

Sure meali[değiştir | kaynağı değiştir]

Bismillâhirrahmânirrahîm

1 – Kureyş’in güven ve barış anlaşmalarından faydalanmalarını sağlamak için,

2 – Kış ve yaz seferlerinde faydalandıkları anlaşmaların kadrini bilmiş olmak için,

3 – Yalnız bu Ev’in (Kâ’be'nin) Rabbine ibadet etsinler!

4 – Kendilerini açlıktan kurtarıp doyuran, korkudan emin kılan Rab’lerine kulluk etsinler!

Sure ilk ayetinde geçen ve peygamberin kabilesini ifade eden kureyş kelimesinden ismini alır.[3] Kur'an'ın 30. cüzünde yer alır. Kureyş, Muhammed'in kabilesidir. Kureyş'e İslam öncesi dönemde verilen bazı imtiyazlardan bahsettiği için bu adı almıştır. Tîn sûresinden sonra Mekke'de indirildiğine inanılmaktadır. İslam inançlarına göre bu sûre Kureyş ve Allah'ın minneti hakkında inmiştir. Kureyş kabilesi, Araplarca kutsal sayılan Kâbe'nin bakımını ve gözetimini üstlendikleri için diğer Arap kabileleri onlara saygı gösterirlerdi. Özellikle Kâbe'yi yıkmaya gelen fil ordusunun inanılmaz şekilde felakete maruz kalarak Kâbe'yi yıkma çabalarının başarısızlıkla sonuçlanması üzerine Kureyşliler kabileler arasında saygınlıklarını artırmışlardır. Kureyş suresinde Allah'ın onlara lütfettiği imkanlar hatırlatılmıştır ve Kâbe'ye vurgu yapılarak "Şu evin (Kabe'nin) Rabbine kulluk etsinler" buyrulmuştur.[4]

Bazı İslam araştırmacıları, Kur'anın 105 ve 106. surelerini birlikte ele alıyor ve Kureyş'i Muhammedin mensubu olduğu kabilenin adı ve Ebabil'i bir kırlangıç türü gösteren geleneksel açıklamaları tatmin edici bulmuyorlar. Buna göre Kur'anın 105. suresi olan "Fil suresi" Babil sürgününü; "Kureyş suresi" ise İran'da Ahameniş İmparatorluğu'nu kuran, Yahudileri bu sürgünden kurtararak onların Kudüs'e dönmesine izin veren, böylece Yahudiler arasında büyük bir kurtarıcı (veya mesih) olarak saygı kazanan Büyük Kiros'u işaret etmekteydi. (Kiros'un İbranice telaffuzu Quraish idi)[5][6] (Ayrıca bakınız; Revizyonist İslam Araştırmaları Okulu)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "KUREYŞ SÛRESİ". 2 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2019. 
  2. ^ "Kureyş Suresi Meali". 28 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2019. 
  3. ^ "Kureyş Suresi". 2 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2019. 
  4. ^ "Kureyş Suresi iniş sebebi". 22 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2015. 
  5. ^ "Quraish or Qorash (Q 106): from the perspectives of Qur'an and Bible". Ercan Çelik. 1 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2023. 
  6. ^ "Who were the Quraish? Who was Quraish?". Sneaker's Corner. Youtube. 30 Ocak 2020. 13 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2021.