Kasas Suresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kasas Suresi
سورة القصص
Sınıfı Mekki
İsmin anlamı kıssalar
Sayısal bilgiler
Sure numarası 28
Âyet sayısı 88
Kelime sayısı 1441
Harf sayısı 5791

Kasas Suresi (Arapça: سورة القصص), Kur'an'ın 28. suresidir. Adını, 25. ayette geçen “el-Kasas” kelimesinden almıştır. Kasas, kıssalar veya anlatılar anlamındadır. Kur’an’da çok sayıda anlatı yer alır.

Konuları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sûrede başlıca Musa’nın çocukluğu, peygamberliği, Yahudileri Mısır’dan çıkarması ve Firavun ordusunun boğulması hikâyeleri anlatılır.

Surede anlatılan diğer bir hikâye ise halk edebiyatında zenginlik ve gösteriş ile özdeşleştirilen Kârûn anlatısıdır. Sure Karun'u Musa'nı kavminden bir zengin olarak anlatır.

"76- Gerçek şu ki, Karun, Musa'nın kavmindendi, ancak onlara karşı azgınlaştı. Biz, ona öyle hazineler vermiştik ki, anahtarları, birlikte (taşımaya) davranan güçlü bir topluluğa ağır geliyordu.

81- Sonunda onu da, konağını da yerin dibine geçirdik."

Tarihsel karşılık
Testi üzerinde Karun, Louvre (G 197)

Kur'an'da anlatılan kıssanın tarihsel karşılığı Lidya kralı Krezüs (Karun) olmalıdır. Antik çağın bilinen en zengin kralı olan Krezüs mitolojiye göre her tuttuğunun altın olması için ilâhlara yalvarır; bu dileği kabul edilince mutluluğa erişeceğini sanır. Ancak çok zengin olduğu halde mutluluğu bir türlü bulamayan kral acı içinde kıvranarak ölür.[1]

Anadolu'daki en eski Yahudi yerleşimlerinin Lidya topraklarında bulunması[2][3] sebebiyle hikâyenin Yahudiler vasıtasıyla zaman, mekan gibi niteliklerinin değişerek Ortadoğu halkları arasında yayılması olasıdır.[4] Karun hazineleri Uşak arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.

Hikâyenin diğer bir çıkış noktası ise, Eski Ahit'e (Sayılar'ın 16. bölümü) göre Musa ile tartışan, ancak zenginliği ile ilgili bilgi bulunmayan Korah anlatısıdır.

Önce nüzûl eden sure:
Neml Suresi
Wikisource-logo.svg Kasas Suresi'nin tam metni Sonra nüzûl eden sure:
İsra Suresi
Mushaf sırasına göre sureler
  1. ^ Tarihin seyrinde Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Anabilim Dalı Bülteni
  2. ^ http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:nDKY0z9HGg8J:www.arkeoloji.web.tr/downloads.php%3Fcat_id%3D8%26download_id%3D172+anadoludaki+ilk+%22yahudi+yerle%C5%9Fimleri%22+lidya&hl=tr&gl=tr&pid=bl&srcid=ADGEESjpGvyftNPY5UgXMmkKcj_lCeoi_M5xtay-8a1ZAOx2drkA7Q5Fjc51EFhZwqluTjhqKiYyfyPJUIQfqXXoOWJ7gjhMQFd_cazEkvhBbKbNlhzkHqGDqAIQCfg2hzebokTqKnPg&sig=AHIEtbQp8EeED2kT4e6T9dIs8bJpjFYNJw
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2014. 
  4. ^ http://epochtimestr.com/yasam/anadolu-efsaneleri/karun-efsanesi.html[ölü/kırık bağlantı]