Yannis Kapodistrias

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yannis Kapodistrias

Yannis Kapodistrias (Yunanca: Ιωάννης Καποδίστριας) (d. 11 Şubat 1776 – ö. 9 Ekim 1831) Osmanlı Devleti'nden bağımsızlığını kazanan Yunanistan'ın ilk devlet başkanıdır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yannis Kapodistrias 11 Şubat 1776 tarihinde o zamanlar Venedik Cumhuriyeti'nin bir parçası olan Korfu adasında doğdu. İtalya'da Padova Üniversitesi'nde tıp, hukuk ve felsefe dallarında öğrenim gördü. 1809 yılında Rus çarı I. Aleksandr 'ın hizmetine girdi. 1813 yılında Rusya'nın temsilcisi olarak İsviçre'nin 19 kantondan oluşan tarafsız bir Avrupa ülkesi halinde kurulmasında rol oynadı. 1815 yılında Napolyon Savaşları sonrasında Avrupa ülkeleri arasında yapılan Viyana Kongresinde Rusya'yı temsil etti. Bu başarıları sonucu I. Aleksandr tarafından Rusya'nın dışişleri bakanlığına getirildi.

Yunanistan'ın bağımsızlık sürecindeki rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Kapodistrias ilk defa 1821 yılında Mora Yarımadasında Osmanlı Devleti 'ne karşı çıkan isyanların üzerine Yunan siyasetine de karıştı. 1822 yılında Rusya'nın dışişleri bakanlığından ayrıldı. 1827 yılında Mora'daki isyancıların kurduğu Yunan meclisi Kapodistrias'ı Avrupa'da en iyi tanınan Yunan asıllı diplomat olması nedeniyle Yunanistan'a vali (Yunanca:Kivernitis) olarak seçti. Yunanistan henüz Osmanlılardan bağımsızlığını kazanmadan önce 1828 yılı Ocak ayında Kapodistrias Mora yarımadasına ayak basarak bu görevi üstlendi. Fakat henüz Yunanistan'ın bağımsızlığı uluslararası düzeyde tanınmadan bir suikaste uğradı ve hayatını kaybetti.