Dimitrios Papanikolis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dimitrios Papanikolis
Dimitrios Papanikolis büstü, Atina
Portrait by Dionysios Tsokos
Doğumc. 1790
Psara, Cezâyir-i Bahr-i Sefîd (eyalet), Osmanlı imparatorluğu)
Ölümc. 1855
Atina, Yunanistan Krallığı
Bağlılığı Birinci Helen Cumhuriyeti
Yunanistan Krallığı
Branşı Yunanistan Deniz Kuvvetleri
KomutasıNelson
Amalia
Çatışma/savaşlarıBerberi Savaşları

Yunan İsyanı

Dimitrios Papanikolis (1790-1855), 1821 Yunan İsyanı sırasında büyük bir Yunan savaşçısı ve ünlü bir gemi kundakçısıydı.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

1790'da İpsara'da doğdu. Babasının adı George Papanikolis'ti. Çok küçük yaşlardan itibaren denizcilik mesleğine girdi, ilkel bir Yunan okuluna gidene kadar eğitim aldı. Daha sonrasında ise Berberi korsanlarla yaptığı savaşlarda babasının yanında yetişti.

Yunan İsyanı patlak verdiğinde henüz 19 yaşındaydı ve Apostolis Apostolis'in gemisinin kaptanlığını yaptı. Eressos deniz savaşı sırasında, Pargios Ioannis Dimoulitsas'ın havai fişek haline getirdiği bir kazanın komutasındaki bir Türk dikrotuna çarptı ve çok az sayıda kurtulanla neredeyse hiç yara almadan ateşe verdi. Aynı şeyi Gerontas deniz savaşında da tekrarlayarak, kundakçı arkadaşlarıyla birlikte Osmanlı donanmasına korku saldı. Ancak başarılarının diğer denizcileri hayrete düşürdüğü diğer birçok sefer ve çıkarma harekâtında da yer aldı.

Türk gemisinin Eressos limanında (D. Papanikoli, Volanakis'in eseri)

Mücadelenin sona ermesiyle, Ocak 1829'da, "Nelson" adlı gemideki hissenin 1/3'ünü satın aldı ve Otto'nun gelip hükûmetinin gemiyi satın aldığı ve Kraliyet Donanması'na katıldığı 1833'e kadar ticaretle uğraştı. Ancak Yunanistan Krallığı, Papanikolis'i geminin kaptanı olarak tuttu.

Ancak 20 Kasım 1836 gecesi Trieste'ye dönen 129 Bavyera askerini taşıyan gemi, "hapishanenin ihmali nedeniyle" karaya oturduktan sonra Zakynthos - Ilia kanalında battı, burada gemi mürettebatı ve mürettebatı ile birlikte tamamen imha edildi. Gemidekilerin hepsi kurtarıldı. Daha sonra, gemi kazası ve diğer skandallar nedeniyle, Papanikolis, Othon'un sırdaşı müdahalesinden sonra aktif hizmete geri çağrıldığı 1841 yılına kadar askıya alındı ve "Amalia" korvetinin kaptanlığına atandı.

1843'te İpsara temsilcisi seçildi. 1845'te bölgede çıkan şiddetli çatışmaları yatıştırmak için Yitio'ya bir geminin kaptanı olarak gönderildi ve çatışmaları yatıştırmayı başardı. Bir yıl sonra, 1846'da denizcilik kariyeri sona erdi ve 1855'teki ölümüne kadar sürdüreceği Deniz Mahkemesi Başkanlığı görevini üstlendi.

Papanikolis adı, Yunan Donanması'na ait Papanikolis I ve Papanikolis II denizaltılarına onun anısına verildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]