İçeriğe atla

Markos Vafiadis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Markos Vafiadis
Μάρκος Βαφειάδης
Yunanistan Geçici Demokratik Hükümeti Başkanı
Görev süresi
24 Aralık 1947 - 7 Şubat 1949
Yerine geldiği Yeni makam
Yerine gelen Nikos Zahariadis
Kişisel bilgiler
Doğum 28 Ocak 1906
Tosya, Osmanlı Devleti
Ölüm 22 Şubat 1992 (86 yaşında)
Atina, Yunanistan
Partisi Yunanistan Komünist Partisi
Panhelenik Sosyalist Hareket
Askerî hizmeti
Bağlılığı Yunanistan Geçici Demokratik Hükümet
Branşı Yunanistan Demokratik Ordusu
Hizmet yılları 1946–1949
Rütbesi General
Çatışma/savaşları Yunan İç Savaşı

Markos Vafiadis (YunancaΜάρκος Βαφειάδης; (d. 28 Ocak 1906, Tosya - ö. 22 Şubat 1992,[1] Atina), Yunan İç Savaşı sırasında Yunanistan Komünist Partisi (KKE) lideri idi.

Savaş öncesi yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunanistan ve Türkiye arasında Nüfus Mubadelesinden sonra, mülteci olarak Selânik ve Kavala'ya gitti. 1928'den itibaren, Yunanistan Genç Komünist Liginin (OKNE) bir üyesi olarak Selanik'te çalıştı. 1932 yılında hapsedildi ve siyasi eylemlerinden dolayı iç sürgüne gönderildi. Ekim 1933 yılında tahliye olduktan sonra, Yunanistan'daki birçok alanda parti eğitmeni olarak çalıştı.

İoannis Metaksas diktatörlüğünün ("4 Ağustos Rejimi") başında Ai Stratis adasına tekrar sürgün edildi ama bir aydan az süre sonra kaçmayı başardı. Sonradan Girit'te partinin yeraltı örgütünde çalıştı ve diktatörlük rejimine (28 Temmuz 1938) karşı Hanya ayaklanmasının liderlerinden biri oldu. Ayaklanmanın bastırılmasından sonra tutuklandı, Atina'ya gitti. Nafplion'da hapsedildi ve Gavdos adasına sürgün edildi.

Direnç ve İç Savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Dünya Savaşı yıllarında

Mayıs 1941 yılında, Yunanistan'ın Nazi Almanyası'nın işgalinin başında, diğer komünist mahkûmlar ile birlikte Gavdos adasından ayrılmasına izin verildi ve daha sonra Atina, Selanik ve Girit başta olmak üzere ve sonunda tüm Makedonya bölgesi ile beraber, Alman işgaline karşı özgün yeraltı çalışmalarına başladı. 1942 yılında, Yunanistan Komünist Partisi Merkez Komitesi içine seçildi ve Yunan Halk Kurtuluş Ordusu (ELAS) Makedonya kanadının danışmanı seçildi. Mayıs 1944 yılında Evrytania'da Koryschades köyünde gerçekleşen ulusal kongreye Selanik temsilcisi olarak seçildi, ancak katılamadı. Ekim 1944 yılında, Alman ordusunun çekilmesinden sonra, yandaşları ile beraber Selanik'e girdi.[2]

Kasım 1944 yılında, kendine bağlı kuvvetleri Orta Makedonya bölgesini kurtardı. Şubat 1946 yılında, Markos Vafiadis, Nikos Zachariadis ile aynı fikirde olup KKE Genel Sekreteri olarak komünist orduyu yaratmak istediler. Vafiadis Yunan hükûmetine bağlı güçlerin çok güçlü olduğuna inanıyordu ve KKE için en iyi seçenek bir gerilla mücadelesi oldu.

Ancak, Temmuz 1946'da Zachariadis, komünist gerilla oluşumlarının lideri olarak atandı. Yunanistan Demokratik Ordusu Genel Komutanlığı (DSE) kuruldu Ekim 1946, yılında Vafiadis, liderliği üstlendi ve 24 Aralık 1947 tarihinde Başbakan ve Geçici Demokratik Hükûmetinin Savaş Bakanı olarak atandı.

İç Savaşı'nın son aşamalarında askeri doktrinin konularında Zachariadis ile yaptığı anlaşmazlıklarda (Ağustos 1948) liderlik vazifesinden düşürüldü. ve daha sonra tüm görevleri elinden alındı (Ocak 1949). Ekim 1950 yılında, Sovyetler Birliği'nde sürgünde iken, Komünist Partisi devrildi.

İç Savaş sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Joseph Stalin'in döneminin sona ermesinden sonra, KKE Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi olarak seçildi. Ancak parti liderliği ile yeni anlaşmazlık sonucu Ocak 1958 yılında görevden alındı. Mart 1983 yılında, Sovyetler Birliği'nde kaldığı 23 yıllık sürgün hayatı bittikten sonra Yunanistan'a döndü ve daha sonra Sakız adasında Anılarını yayımladı. Kasım 1989 ve Nisan 1990 yılları arası Andreas Papandreu'nun siyasi destekçisi oldu. Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) üzerinden Yunan Parlamentosu'na seçildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2016. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 31 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2015. 
Siyasi görevi
Önce gelen:
Yeni makam
Yunanistan Geçici Demokratik Hükümeti Başkanı
1947–1949
Sonra gelen:
Nikolaos Zahariadis