Yannis Rallis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yannis Rallis polis memurlarıyla görüşürken

Yannis Rallis (YunancaΙωάννης Δ. Ράλλης; 1878 – 26 Ekim 1946), Yunanistan'ın Mihver kuvvetleri tarafından II. Dünya Savaşı sırasında işgal edilmesi sırasında Yunanistan'ın üçüncü ve son başbakandı ve 7 Nisan 1943'ten 12 Ekim 1944'e kadar görev yaparak, Atina'da Alman kontrolündeki Yunan kukla hükûmetinde Konstantinos Logotetopulos'u takiben görevli idi.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

eski Yunan Başbakanı Dimitrios Rallis'in oğluydu ve siyasi liderlikte uzun bir geleneğe sahip bir aileden geldi. Atina Ulusal ve Kapodistrian Üniversitesi ile Fransa ve Almanya'da hukuk okudu. Yunanistan'a döndükten sonra avukat oldu. 1905 yılında ilk kez milletvekili seçildi; İoannis Metaksas'ın 4 Ağustos Rejimi tarafından Yunanistan'da demokrasi kaldırıldığı 1936 yılına kadar parlamentoda kaldı.

Siyasi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslen Yunan muhafazakâr ve monarşist Halk Partisine aitti. Bu partiye üye olarak çeşitli idarelerde şu şekilde görev yapmıştır:

  • Deniz Kuvvetleri Bakanı (4 Kasım 1920 - 24 Ocak 1921). Babası Başbakan Dimitrios Rallis başkanlığında.
  • Ekonomi Bakanı (26 Ağustos 1921 - 2 Mart 1922). Başbakan Dimitrios Gunaris başkanlığında
  • Dışişleri Bakanı (4 Kasım 1932 - 16 Ocak 1933). Başbakan Panayis Çaldaris başkanlığında.

Halk Partisi'nin Yunan seçimlerindeki zaferinden sonra, 1933, Çaldaris yönetimindeki yeni hükûmete çeşitli görevlerde bulundu. 1935'te Halk Partisi Genel Sekreteri Başbakan Çaldaris ile görüş alışverişinde bulundu ve 1935'te Yunan yasama seçimlerinde İoannis Metaksas ve Georgios Stratos'la Freethinker Partisi'nin adayı olarak kampanya yürüttü ancak seçimlerde başarısız oldu.

Yunanistan, büyük bir siyasi istikrarsızlık dönemine girdi ve yeni seçimler yapıldı (Yunan seçimleri, 1936). Bu sefer Georgios Kondilis ve İoannis Theotokis'le birleşti ve seçildi. Themistoklis Sofulis yönetimindeki Liberal Parti'nin tek kişilik çoğunluğa sahip olduğu ve muhalefetin monarşistler ile Komünistler ile aralarındaki her felsefe arasında bölünmesi ile parlamento kırıldı.

Metaksas diktatörlüğü o yıl ilan edildiğinde ve parlamento 4 Ağustos 1936'da feshedildiğinde, Metaksas'la olan kişisel dostluğuna rağmen bu siyasi darbenin onaylanmadığını belirtti.

İşgalci güçlerle iş birliği[değiştir | kaynağı değiştir]

1941 baharında Nazi Almanyası'nın başarılı bir şekilde Yunanistan'ı istilasından sonra, Alman işgal kuvvetleri ile siyasi olarak iş birliği yapan ilk Yunan siyasetçi oldu.[1] Almanlar, Rallis'in savaş öncesi Yunan siyasi elitlerinden bir miktar destek bulmasını umuyordu. Ethniko Apeleftherotiko Metopo (EAM) ve Ethnikos Laikos Apeleftherotikos Stratos (ELAS) a karşı anti-komünist bir cephe oluşturabileceğini söyledi.

EAM, Yunanistan Direnişinin ana hareketi idi ve başlangıçta Yunanistan Komünist Partisi, Yunanistan Sosyalist Partisi, Yunan Popüler Cumhuriyeti ve Yunanistan Tarım Partisi tarafından kuruldu. ELAS askeri koluydu. Anti-komünizm Liberal Parti ve Halk Partisi arasında ortak bir zemin oluşturduğu için, birleşik cephe fikri makul görünüyordu.

Bakanlık konseyi değiştirildi ve Wehrmacht tarafından donatılmış ve direniş gruplarına (esas olarak ELAS) zulüm etmeye adamış olan iş birliği yanlısı paramiliter gruplar olarak adlandırılan "Güvenlik Taburları" nın oluşturulmasında etkili oldu. Siyasi alanda, genel ve Almanca konuşan bir doktordan daha tecrübeli olarak, Almanlar tarafından daha çok saygı gördü ve direniş hareketlerine karşı daha etkili olduğu kanıtlandı.[2]

Yunan ortak çalışanları[değiştir | kaynağı değiştir]

İşgal sırasındaki üç yönetici (Georgios Tsolakoglou, Konstantinos Logotetopulos ve Yannis Rallis), Nazi işgal makamlarına tamamen bağlı bir kukla hükûmeti (1941-1944) üzerinde başkanlık ettiler. Böylece, hepsi Nazilerin Yunanistan'a ağır "yeniden yapılandırma" ücretleri vermelerini engellemedi, sonuç olarak ürünlerin el konması ve Kızıl Haç'a göre yaklaşık 250.000 kişinin yaşamına mal olan korkunç bir açlığın çökmesine neden oldu (çoğunlukla kentte).[3]

Vatana ihanet için ömür boyu hapis cezası[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunanistan'ın kurtuluşundan sonra, iş birliği ve ihanet nedeniyle ömür boyu hapse mahkûm edildi. 1946'da hapishanede öldü.

Oğlu Yorgo Rallis 1980-1981 yılları arasında başbakan oldu. 1947'de Yorgo, İoannis Rallis, Grave'den Konuşuyor başlıklı bir kitap yayınladı; bu kitap, hapsedilirken babası tarafından yazılmış pişman bir metinden oluşuyordu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mark Mazower, Inside Hitler's Greece. The Experience of Occupation, 1941-44.(Greek translation), Athens: Αλεξάνδρεια, 1994(1993),125.
  2. ^ Mazower 1993, p. 146
  3. ^ Mazower 1993, p. 67
Siyasi görevi
Önce gelen
Konstantinos Logotetopulos
Yunanistan Başbakanı
(İşbirlikçi Hükûmet)

7 Nisan 1943 – 12 Ekim 1944
Sonra gelen
Yorgo Papandreu
Ulusal Birlik Hükûmeti Başkanı olarak