Yannis Alevras

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Yannis Alevras (d. 1912 – ö. 6 Nisan 1995)Yunan Siyasetçi ve Yunanistan Cumhuriyeti'nin Eski Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1912 yılında Messini kentinde doğan Alevras, sendikacılıktan evvel Yunan Bankası'nda çalışıyordu. Bu kurumda iken 1955'de Yunanistan Banka Çalışanları Federasyonu'nu kurdu ve birkaç sefer başkanlığını üstlendi.

1963 yılında Merkez Birliği listesinden meclise adım atan Alevras, daha sonra tekrar seçildi. Merkez Birliği üyesi olarak partisine sadakat gösteren ve Andreas Papandreu'nun adının karıştığı Aspida Skandalı'nda Papandreu'yu savunan Alevras, 1967 yılındaki darbeden sonra yeni rejime mukavemet gösterdiği için tutuklandı. Darbe rejimi kapanınca Alevras Andreas Papandreu'nun kurduğu partinin kurucu üyesi olarak siyasi hayattaki yerini tekrar aldı ve yeniden milletvekili seçildi. 1981 yılında Pasok'un iktidara gelmesiyle de Yannis Alevras Meclis Başkanı seçildi.

Cumhurbaşkanı Vekilliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhurbaşkanı Karamanlis'in ani istifasıyla boşalan Cumhurbaşkanlığı makamını anaysanın amir maddesi gereğince vekaleten üstlenen Alevras, 20 gün süreyle görevini devam ettirdi. Nihayetinde Alevras'ın desteğiyle son dakikada Cumhurbaşkanı seçilen Hristos Sartzetakis görevi devralınca kendisi de asli görevine geri döndü. Aynı yıl yapılan genel seçimler sonucu toplanan meclis, Alevras'ı yeniden başkan seçti ve Alevras, bu görevini 1989 seçimlerine kadar sürdürdü. 1993 yılında son kez milletvekili seçildikten sonra 6 Nisan 1995 tarihinde vefat etti.

Siyasi görevi
Önce gelen:
Demetrios Papaspyrou
Yunansitan Meclis Başkanı
1981–1989
Sonra gelen:
Athanasios Tsaldaris
Önce gelen:
Konstantin Karamanlis
Yunanistan Cumhurbaşkanı Vekili
1985
Sonra gelen:
Hristos Sartzetakis