Teodoros Kolokotronis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Theodoros Kolokotronis
Θεόδωρος Κολοκοτρώνης
Kolokotronis01.jpg
Doğum Ramavouni, Messinia, Mora Yarımadası
Ölüm State Flag of Greece (1863-1924 and 1935-1970).svg Atina, Yunanistan
Bağlılığı State Flag of Greece (1863-1924 and 1935-1970).svg Yunanistan
Rütbesi Mareşal
Savaşları/Çatışmaları Yunan Bağımsızlık Savaşı

Theodoros Kolokotronis (Yunanca: Θεόδωρος Κολοκοτρώνης / 3 Nisan 1770, Ramavouni, Messinia, Mora Yarımadası - 4 Şubat 1843, Atina, Yunanistan), Yunan Bağımsızlık Savaşı'nda (1821-30) önemli rol oynayan Yunan mareşali. Yunan tarihinin en ünlü milli kahramanlarından biri olarak kabul edilir.

Yunanistan'ın Osmanlı Devleti'nden bağımsızlığını elde etmesi için mücadele eden Philiki Hetaireia (Filiki Eterya) adlı devrimci örgütün üyesiydi. Bağımsızlık Savaşı sırasında Mora'da (Peloponnesos) çarpışan isyancılara önderlik etti. 1821'de Yunan ayaklanmasında, Sultan II. Mahmut, Dramalı Mahmut Paşa'yı Osmanlı Ordularının komutanlığına getirip Yunan isyanını bastırmakla gorevlendirdi. Dramalı Mahmut, Mora Yarımadasına yaklaşık 42.000 kişilik kocaman bir orduyla girip Argos'a hızla ilerledi. Ancak 26 Temmuz 1822'de Dervenakia'da Yunan kuvvetleri, komutan Theodoros Kolokotronis'in verdiği taktiği ile Osmanlı ordusunun en büyük kısmını yok etti. Dramalı Mahmut, aldığı ağır yenilgiden sonra Gördüş'e (Korint) geri çekildi ve burada yüksek ateşle tifodan hayatını kaybetti.

Ayaklanmacılık suçundan Hydra Adasında hapse atıldıysa da, sonradan Mora'nın Mısırlılara karşı savunulmasında görev almak üzere serbest bırakıldı. 1825'te Yunanistan'da İngiliz protektora yönetiminin kurulmasını talep eden belgeyi imzaladı ve Sir Richard Church'e Yunan ordularının başkomutanlığını üstlenme çağrısında bulundu. 1828'de Yunanistan'a ayak basan geçici devlet başkanı Kont Yannis Kapodistrias'ı destekleyen Kolokotronis, ülkedeki Rusya yanlısı grubun önderleri arasına girdi. Kapodistrias'ın 9 ekim 1831'de öldürülmesinin ardından, yeni kurulacak Yunan Krallığı'nın başına 17 yaşındaki Bavyera prensi Otto'nun geçirilmesini amaçlayan rakip bir yönetim kurdu. Bavyera prensi Otto'nun geçirilmesini amaçlayan rakip bir yönetim kurdu. Bavyera prensi Otto'nun Otho adıyla tahta çıkmasından sonra, çoğu Bavyeralı olan kral naiplerini yönetimden uzaklaştırmak için yoğun çaba gösterdi. Bu nedenle 7 haziran 1834'te ölüm cezasına çarptırıldıysa da sonradan affedildi, generalliğe ve Devlet Konseyi üyeliğine atandı.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]