Manto Mavrogenous

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Manto Mavrogenous
Μαντώ Μαυρογένους
Adam Friedel tarafından Manto Mavrogenous Litografisi, 1827
Doğum1796 veya 1797
Trieste, Habsburg Monarşisi
ÖlümTemmuz 1848
Berre, Yunanistan
BağlılığıYunanistan
RütbesiKorgeneral
Ailesi
AkrabalarıNikolaos Mavrogenes (baba)
Zacharati Chatzi Bati (anne)
İmza

Manto Mavrogenous (Yunanca: Μαντώ Μαυρογένους) (1796 - Temmuz 1848), Yunan Bağımsızlık Savaşı'nın bir Yunan kahramanıydı. Zengin bir kadın, tüm servetini Helen davası için harcadı. Onun teşviki altında, Avrupalı arkadaşları devrime para ve silahlarla katkıda bulundular.

Erken dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Manto Mavrogenous Trieste'de, daha sonra Habsburg Monarşisi'nde, İtalya'nın bir parçası olarak doğdu. Tüccarın kızı ve Filiki Eterya, Nikolaos Mavrogenes ve Zacharati Chatzi Bati'nin üyesiydi. Atalarından biri, babasının büyük amcası Nikolaki Mavroyani, Filo Dragomanı ve Eflak Prensi idi.

Güzel bir aristokrat soydan gelen kadın, Aydınlanma Çağı'ndan etkilenen eğitimli bir ailede büyüdü. Trieste'deki bir kolejde antik Yunan felsefesi ve tarihi okudu ve akıcı bir şekilde Fransızca, İtalyanca ve Türkçe konuştu.

Bağımsızlık savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

1809'da ailesiyle birlikte Berre'ye taşındı ve babasından Filiki Eterya'nın Yunan Devrimi olarak bilinen şeyi hazırladığını öğrendi ve daha sonra 1818'de babasının ölümünden sonra İstendil'e gitti. Mücadele başladığında, doğduğu ada olan Mikonos'a gitti ve Mikonos liderlerini devrime katılmaya davet etti. Mikonos'a ve diğer Kiklad adalarına saldıran korsanların peşinden koştuğu iki gemiyi, masrafları kendisine ait olmak üzere donattı, ve "korsanlık yaptı". 22 Ekim 1822'de Mykonlular, adaya çıkan Osmanlı Türklerini kendi liderliğinde püskürttüler. Ayrıca Mora'da sefer yapmak için 150 adam donattı ve ada Türkler tarafından tehdit edildiğinde Samos'a güç ve mali destek gönderdi. Daha sonra Mavrogenous, Trablus Kuşatması'na ve kasabanın düşmesine Yunan isyancılara katılan Peloponnese'ye elli kişilik bir kolordu daha gönderdi. Birlikte askerlerin ve ailelerinin rahatlaması, Kuzey Yunanistan'a bir seferin hazırlanması ve birkaç heleninin desteği için para harcadı.

Daha sonra, her biri elli adamdan oluşan on altı bölükten oluşan altı gemilik bir filo ve bir piyade kurdu ve 1822'de Karystos'ta savaşa katıldı ve Sakız Adası'na bir sefer düzenledi, ancak katliamın önüne geçmedi. Dervenakia Savaşı'nda Nikitaras'ı takviye etmek için elli kişilik başka bir grup gönderildi. Osmanlı donanması Kiklad Adaları'nda göründüğünde, İstendil'e döndü ve ilk Missolonghi kuşatmasından kurtulan iki bin kişiyi besleyen ve düşmanla savaşan 200 adamın ekipmanını finanse etmek için mücevherlerini sattı. Adamları Pelion, Phthiotis ve Livadeia'nınki gibi birkaç başka savaşa katıldı.

Mavrogenous'un Ypsilanti'ye angajmanına, Rus yanlısı bağlantıları olan iki güçlü ailenin birleşmesini bir tehdit olarak gören birkaç güçlü politikacı karşı çıktı. Yunanistan'daki rakiplerinin başında, çatışmayı bozmak için başarılı hücuma liderlik eden Ioannis Kolettis vardı. Nişanlandıktan sonra, derin bir bunalım içinde yaşadığı Nafplio'ya döndü ve çeşitli savaşlar için verdiği parayı geri almadı. Ypsilanti'nin ölümü ve Ioannis Kolettis ile yaşadığı yoğun siyasi çatışmalardan sonra, Nafplio'dan sürgün edildi ve anılarını yazmakla meşgul olduğu Mikonos'a geri döndü. Savaş sona erdiğinde Ioannis Kapodistrias ona Korgeneral rütbesini verdi ve Nafplio'da taşındığı bir konut verdi. "Δίκασον Κύριε τους αδικούντας με, τους πολεμούντας με, βασίλευε των Βασιλντων" yazıtına sahip çok değerli bir kılıca sahipti. Bu kılıcın Büyük Konstantin döneminden geldiği söylenmektedir. Mavrogenous ise o kılıcı Kapodistrias'a vermiştir.

Sonraki yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mavrogenous, 1840'ta bazı akrabalarının ikamet ettiği Berre'ye taşındı ve hala özel mülkiyette olan bir evde yaşadı ve öldü. Ev, geleneğe göre Büyük Konstantin'in annesi Aziz Helena tarafından kurulan Panagia Ekatontapyliani'nin (Meryem Ana Kilisesi) yakınında yer almaktadır. Mavrogenous, 1848 yılının Temmuz ayında Berre'de tek başına öldü ve bütün servetini Kurtuluş Savaşı için harcadı.

Öldükten sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Başkent Mikonos'un merkez meydanı onun adını taşıyor ve onun yaşam büstünden daha büyük bir büstünü içeriyor. Berre'deki liman kenti Paroikia'nın ana meydanına da adı verildi. Yunanistan bu kahramanı ülke çapında birkaç caddeye ondan sonra isimlendirerek onurlandırdı. Yunan hükûmeti onuruna birkaç hatıra parası çıkardı.[1] Tzeni Karezi tarafından canlandırıldığı Manto Mavrogenous (1971) adlı hayatı hakkında bir film de çekildi.

Mavrogenous, 1988-2001 Yunan 2 drahmi parasının tersi üzerinde tasvir edilmiştir.

Akrabalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Manto'nun Mavrogenous / Delicari ailesinden akrabaları vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Greece 2 drachmas 2000 - Manto Mavrogenous". Fleur-de-coin.com. 23 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2021.